منوی دسته بندی

ویزای تحصیلی استرالیا (شرایط، مدارک، هزینه و…)

کشور استرالیا بواسطه رنکینگ بالای دانشگاه‌ها و کیفیت بسیار خوب سیستم آموزشی همواره از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت دانشجویی در کل جهان می‌باشد. از همین رو افراد زیادی متقاضی دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستند. در کشور ما نیز پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا، دریافت ویزای تحصیلی لازمه حضور و شروع تحصیل در خاک این کشور است.

هدف از مقاله پیش رو بررسی شرایط و نحوه اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به تحصیل در این کشور فکر می‌کنید تا انتها همراه ما باشید.

چرا تحصیل در استرالیا؟

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا که با نام ساب کلاس 500 نیز شناخته می‌شود، مجوز اقامت در حین تحصیل را برای دارندگان این ویزا صادر می‌کند. به واسطه دریافت این ویزا افراد مجاز به رفت و آمد آزادانه به کشور خود هستند. همچنین مجوز کار بمدت 48 ساعت در دو هفته را دریافت می‌کنند(البته بنا به نیاز این کشور ممکن است شرایط کاری تغییر کند). دانشجویان می‌توانند با اخذ ویزا تحصیلی استرالیا همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز به عنوان همراه ببرند.

اولین و مهمترین شرط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی، دریافت پذیرش از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کشور استرالیا برای ادامه تحصیل در دوره‌ای معتبر می‌باشد. هرچقدر دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید، رنک بهتری داشته باشد‎، ریسک ویزای شما کمتر خواهد شد.

محدودیت سنی برای تحصیل توسط اداره مهاجرت مطرح نگردیده است ولی درصورتی که تطابق منطقی بین سن و مقطع تحصیلی وجود داشته باشد، شانس ویزا شدن نیز افزایش می‌یابد. پس بهتر است که پیش از شروع پروسه دریافت پذیرش شرایط سنی خود را در نظر داشته باشید.

ارائه مدارک ناقص یا غیر واقعی جهت اثبات ادعاهایی که در درخواست ویزا ذکر نموده اید، شانس دریافت ویزا را کاهش میدهد. پس در نظر داشته باشید که از شرایط لازم برای دریافت ویزا ارائه کامل مدارک صحیح است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

1. جمع آوری مدارک

اولین مرحله در رابطه با اقدام برای ویزای تحصیلی استرالیا جمع آوری مدارک می‌باشد. در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز می‌پردازیم.

2. پرکردن و ارسال فرم آنلاین درخواست ویزا

پس از جمع آوری مدارک متقاضی می‌بایست در سایت سفارت استرالیا درخواست آنلاین ویزای دانشجویی را که ساب کلاس 500 است، بدهد. نامه پذیرش به همراه تمامی مدارک مورد نظر در این مرحله در پرتال شما در اداره مهاجرت آپلود می‌گردد.

3. گرفتن وقت بایومتریک و حضور در سفارت برای انجام انگشت نگاری

در این مرحله پس از تعیین وقت انگشت نگاری به صورت حضوری به مرکز بایومتریک استرالیا در تهران مراجعه کرده و انگشت نگاری انجام میدهید. در طی فرایند انگشت نگاری هیچ مصاحبه ای با شما انجام نمی‌شود همچنین نیازی به ارائه نسخه فیزیکی هیچ یک از مدارک نمی‌باشد.

مدارک مورد نیاز در پروسه ویزای تحصیلی استرالیا

مدارک شناسایی

پاسپورت، ترجمه کارت ملی و شناسنامه مدارک شناسایی الزامی برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا می‌باشد، عدم ارائه هرکدوم از مدارک شناسایی ممکن است منجر به ریجکتی درخواست شما گردد.

نامه پذیرش یا COE

همچنین برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه نامه تأییدیه ثبت نام (CoE) از طرف دانشگاه و موسسه پذیرفته شده الزامی است. پس از اخذ پذیرش، با طی مراحلی از جمله پرداخت شهریه دانشگاه و دریافت بیمه سلامت، دانشگاه تائیدیه ثبت نام شما را صادر می‌کند.

نامه پذیرش

نامه تمکن مالی

از دیگر مدارکی که می‌بایست برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهید مدارک مالی است که نشان دهد شما به لحاظ اقتصادی توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را دارید. برای اثبات این موضوع سفارت از شما نامه تمکن مالی و گاها گردش حساب درخواست می‌کند که نشان می‌دهد شما در حساب بانکی خود هزینه یک سال زندگی و شهریه یک سال تحصیل را در دانشگاه دارید.

در رابطه با میزان تمکنی که باید ارائه دهید، هزینه‌های یک سال تحصیل (بسته به دانشگاه موردنظر بین 30 تا 40 هزار دلار استرالیا) + هزینه‌های یک سال زندگی حدود 21 هزار دلار استرالیا برای نفر اصلی + حدود 7400 دلار استرالیا برای نفر همراه + 3150 دلار برای هر فرزند + حدود 2500 دلار هزینه‌های پرواز و ورود به استرالیا را در نظر داشته باشید.

شهریه دانشگاه با توجه به دانشگاهی که پذیرش گرفته اید متغیر است و اگر پرداخت کرده باشید، نیازی نیست در حساب بانکی خود داشته باشید. حتما برای بررسی دقیق‌تر و کسب اطلاعات به روز سایت اداره مهاجرت استرالیا را چک بفرمایید.

مدارکی دال بر تهیه بیمه درمانی

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید متقاضی و تمامی همراهان او در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه درمانی دانشجویان خارج از کشور (OSHC) باشند. ارائه مدارکی مبنی بر پرداخت بیمه درمانی الزامی است. درصورتی که بیمه درمانی خود را در فرم درخواست ارائه نکنید، امکان رد درخواست شما وجود خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که ممکن است اسکارشیب دریافتی شما، شامل بیمه سلامت نیز باشد، در این حالت نیازی به پرداخت هزینه بابت تهیه بیمه دانشجویی نیست.

انگیزه نامه یا GTE

متقاضیان ویزای تحصیلی استرالیا در نامه‌ای باید هدف خود را از مهاجرت صرفا تحصیل بیان نمایند و با ارائه مدارکی ثابت کنند که پس از تحصیل قصد بازگشت به کشورشان را دارند. این موضوع برای تمامی متقاضیان ویزای دانشجویی صادق است و تمامی آفیسرهایی که ویزای های دانشجویی را بررسی میکنند GTE هر دانشجو را نیز ارزیابی می کنند. 

علاوه بر ارائه این نامه در فرم درخواست، باید اسنادی دال بر ادعای خود تحت عنوان تای (نامه جاب آفر از داخل ایران، سند ملک و ماشین و …) پیوست گردد.

مدرک زبان

متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی استرالیا برای تحصیل در مقاطع مختلف ملزم به ارائه مدرک زبان هستند. در حال حاضر آزمون‌های آیلتس(IELTS)، تافل(TOEFL) و پی‌تی‌ای(PTE) مورد پذیرش اداره مهاجرت استرالیا می‌باشد. حداقل نمره زبان متقاضی برای ورود به کورس اصلی آیلتس 5.5 می‌باشد.

دوستان توجه داشته باشید که تمامی دانشگاه‌های استرالیا برای اعطای پذیرش به متقاضیان مدرک زبان درخواست می‌کنند پس شما به هنگام اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه‌ها نیز ملزم به ارائه مدرک زبان هستید.

مدارک مربوط به همراه

در صورتی که متاهل هستید، سند ازدواج و سایر مدارک دال بر معتبر بودن ازدواج خود را ارائه دهید.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه درخواست ویزای دانشجویی استرالیا (کلاس 500) برای نفر اصلی 710 دلار استرالیا می‌باشد. برای مقاطع پژوهش محور اگر فرد همراه همزمان با اپلیکنت اصلی برای ویزا اقدام کند هزینه مازاد نخواهد داشت در غیراینصورت اگر بعد از اپلیکنت اصلی و برای subsequent entrant اقدام کند هزینه ویزا 710 دلار خواهد بود.

برای مقاطع آموزش محور هزینه ویزای دانشجویی 710 دلار و فرد همراه بالای 18 سال 530 دلار و زیر 18 سال 175 دلار می باشد. در مقاطع آموزش محور از نظر هزینه تفاوتی در اینکه فرد همراه همزمان و یا بعد از دانشجو برای ویزا اقدام کند، نمی باشد.

هزینه درخواست ویزا

توجه داشته باشید در صورتی که موفق به دریافت بورسیه دولتی شوید هزینه ویزا توسط اسکالرشیپ شما پوشش داده می‌شود و ملزم به پرداخت هزینه نخواهید بود. هزینه پروسه انگشت نگاری نیز به ازای هر نفر مبلغ 41 یورو می‌باشد.

مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

مدت زمان مورد انتظار برای دریافت ویزا تحصیلی استرالیا وابسته به مقطع اقدامی متفاوت می‌باشد. برای مقاطع کورس محور، به طور متوسط یک ماه و نیم زمان در نظر گرفته می شود. برای مقطع دکتری و ارشد ریسرچ محور، این زمان طولانی‌تر می‌گردد. در جریان پروسه ویزای تحصیلی استرالیا برای مقطع دکتری، پروژه تحقیقاتی متقاضی تحت Security Check قرار می‌گیرد که همین موضوع باعث طولانی شدن این پروسه می شود که ممکن است از 3 تا 6 ماه زمان ببرد.

البته در هر دو حالت ممکن است نتیجه ویزا زودتر و یا دیرتر از مدت زمان نرمال به طول بیانجامد. در صورتی که پروسه ویزا به طول انجامید و تا قبل از شروع ترم ویزای شما صادر نشده بود، می‌توانید تاریخ شروع تحصیل خود را به تعویق بیندازید.

کلام آخر

در مقاله پیش رو به بررسی شرایط و الزامات دریافت ویزای تحصیلی استرالیا به عنوان مجوزی برای اقامت دانشجویان در حین تحصیل در این کشور پرداختیم. همان‌گونه که اشاره شد برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا مشابه بسیاری از کشورها باید با آگاهی قدم بردارید و با ارائه مدارکی دال بر توانایی برآمدن از عهده‌ی هزینه زندگی و تحصیل در کنار مستنداتی دال بر اینکه تنها قصد تحصیل در استرالیا دارید، شانس خود را افزایش دهید.

بدون شک اخذ اقامت تحصیلی این کشور با بررسی همه جانبه و اقدام آگاهانه کامل در دسترس می‌باشد. اگر هنوز مقصد مهاجرتی خود را نهایی نکردید، می‌توانید با بهره‌گیری از خدمات مشاوره ما ایده آل ترین مقصد مهاجرتی با توجه به شرایط خودتان را تعیین کنید.

سوالات متداول پیرامون ویزای تحصیلی استرالیا

1. دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی استرالیا چیست؟

عدم ارائه مدارک کامل و یا ارائه اطلاعات اشتباه از اصلی ترین مواردی است که منجر به ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا می‌گردد. پس باید به اهمیت نامه GTE، تمکن مالی کافی و ارائه مستنداتی دال بر هدف بازگشت به کشور پس از تحصیل اشاره کرد.

2. آیا مجوز کار حین تحصیل برای دانشجویان در کشور استرالیا صادر می‌شود؟

دانشجویان بین المللی در کشور استرالیا مجاز هستند، 48 ساعت در هر دو هفته به کار کردن در زمینه‌های مختلف خارج از محیط دانشگاه مشغول شوند.

3. مدت اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا چقدر است؟

در کشور استرالیا اعتبار ویزای تحصیلی به اندازه‎ طول مدت بیمه دانشجویی ارائه شده به اداره مهاجرت می‌باشد، که عموما چند ماه بیشتر از مدت زمان تحصیل است. توجه داشته باشید که اگر به هر علتی مدت زمان تحصیل دانشجو بیش از زمان تعیین شده طول کشید، باید درخواست تمدید ویزا ارائه گردد.

4. امکان اقامت پس از تحصیل در کشور استرالیا برای فارغ التحصیلان این کشور فراهم می‌باشد؟

بله، دولت استرالیا این امکان را برای فارغ التحصیلان دانشگاهی خود فراهم آورده است که پس از پایان تحصیلات، حداقل به مدت 24 ماه در این کشور اقامت داشته و به جستجوی کار بپردازند.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *