منوی دسته بندی

مهاجرت تحصیلی به کانادا یا استرالیا؟ مقایسه کانادا و استرالیا برای تحصیل

از دیرباز دو کشور کانادا و استرالیا با توجه به کیفیت بالای آموزش، قوانین مهاجرتی انعطاف پذیر، اقتصاد قدرتمند، امنیت بالا و … جزو مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل معرفی گردیده‌اند و سالانه تعداد زیادی دانشجو بدنبال تحصیل در این کشورها هستند. با این حال همواره این سوال در ذهن افرادی که به فکر مهاجرت تحصیلی هستند، مطرح است که کدام کشور برای تحصیل بهتر است؟ بدون شک بررسی تفاوت‌های مرتبط به بحث تحصیل و زندگی موجب اولویت‌بندی و تعیین مقصد نهایی بین این دو کشور است.

هدف از مقاله پیش رو نیز بررسی شرایط تحصیل و زندگی در این دو کشور محبوب برای مهاجران ایرانی است. پس تا انتها همراه ما باشید تا اولویت مهاجرتی خود را با توجه به انگیزه و شرایط خود تعیین کنید.

کانادا و استرالیا

اگر می خواهید به این مقاله بصورت چکیده دسترسی داشته باشید، این پادکست را گوش دهید.

مقایسه شرایط آموزشی و رنکینگ دانشگاه ها

در هر دو کشور کانادا و استرالیا دوره‌های تحصیلی عالی با استاندارهای بالای آموزش ارائه می‌شود که فرصت بی‌نظیری برای دانشجویان بین المللی است. ارائه طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و گرایش‌های مختلف در دانشگاه‌های تراز اول دنیا که باعث می‌شود تفاوت محسوسی بین این دو کشور از نظر استانداردهای آموزشی و کیفیت تحصیل وجود نداشته باشد. در ادامه به بررسی رتبه بندی دانشگاه‌های این دو کشور می‌پردازیم.

رنکینگ دانشگاه‌های کانادا و استرالیا

هر دو کشور کانادا و استرالیا به داشتن دانشگاه‌های برتر در مقیاس جهانی معروف هستند. بر اساس سایت رتبه‌بندی بین‌المللی QS World University Rankings 2023، هفت دانشگاه برتر استرالیا و سه دانشگاه برتر کانادا در رتبه زیر 100 رنکینگ جهانی قرار دارند. فهرست بهترین دانشگاه‌های این دو کشور در جهان را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

دانشگاه های برتر استرالیا
دانشگاه های برتر کشور استرالیا بر اساس رنکینگ QS
دانشگاه های برتر کانادا اصلی
دانشگاه های برتر کشور کانادا بر اساس رنکینگ QS

همانگونه که مشاهده می‌کنید، در کل رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های استرالیا با اختلاف کمی از دانشگاه‌های کانادا بالاتر است.

مقایسه شرایط دریافت پذیرش تحصیلی و بورسیه در کانادا و استرالیا

دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در هر دو کشور کانادا و استرالیا مستلزم ارائه مدارکی همچون مدرک زبان مانند TOEFL یا IELTS، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه است. همچنین در بیشتر رشته‌ها مکاتبه با اساتید برای تعیین استاد راهنما پیش از پر کردن فرم آنلاین دانشگاه‌ها الزامی است.

در هر دو کشور بودجه‌ قابل توجهی به امور پژوهشی اختصاص داده می‌شود ولی این منابع به روش‌های مختلفی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌گیرد. در کشور استرالیا بخش اعظم اسکارشیپ‌ها در اختیار دولت و یا دانشگاه‌ها است که تحت عنوان بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی به دانشجویان با رتبه‌های عالی و رزومه قوی تعلق می‌گیرد. این بورسیه‌ها، علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل هزینه‌های زندگی و گاها هزینه‌های جانبی تحصیل مانند بیمه درمانی نیز می‌گردد. دانشجویان برای دریافت این بورسیه باید از طرف دانشگاه مقصد خود اقدام کنند و با سایر متقاضیان رقابت کنند.

ولی در کشور کانادا از مرسوم ترین روش‌های دریافت کمک هزینه تحصیلی، دریافت فاند به عنوان دستیار آموزشی و دستیار پژوهشی می‌باشد. به این ترتیب که شما به واسطه یاری اساتید در امر پژوهش و تدریس کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهید کرد. در نتیجه یافتن سوپروایزری که حامی شما باشد، در مقطع دکتری و ارشد پژوهش محور برای اخذ فاند بسیار موثر است. البته در کشور کانادا نیز بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می شود که برای دریافت اغلب این بورسیه های تحصیلی باید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه به صورت جداگانه اپلای کرد. 

بیشتر بخوانید!

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف

مقایسه هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا و استرالیا

بصورت کلی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این دو کشور وابسته به عوامل بسیاری از جمله دانشگاه، مقطع تحصیلی، رشته، شهر و ایالت محل زندگی، سطح رفاه و … متغیر می‌باشد که نتیجه گیری نهایی را مستلزم بررسی دقیق‌تر و عمیق‌تر هر کدام از موارد مطرح گردیده، می‌کند. ولی با توجه به آمار کلی ارائه شده می‌توان به دید کلی دست یافت.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی در کانادا می‌تواند از 20 تا 40 هزار دلار کانادا متغیر باشد، و شهریه دانشگاه‌های دولتی برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی به طور میانگین 25.000 دلار است. در صورتی که در کشور استرالیا بطور متوسط شهریه برای مقطع کارشناسی 25 تا 45 هزار دلار در سال و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به طور میانگین بین 30 تا 35 هزار دلار در سال می‌باشد. می‌توان نتیجه گرفت تحصیل در کانادا در مقایسه با استرالیا مقرون به صرفه‌تر است.

هزینه های تحصیل

با مراجعه به آمار رسمی در کشور کانادا میانگین هزینه زندگی برای دانشجو بصورت سالیانه 17 هزار دلار کانادا تخمین زده شده است. این هزینه‌ در کشور استرالیا بر اساس اعلام اداره مهاجرت به طور متوسط و بدون احتساب شهریه دانشگاه حدودا 20 هزار دلار استرالیا می‌باشد. استرالیا یکی از کشورهای گران قیمت جهان محسوب می‌شود که هزینه زندگی بالایی دارد، به خصوص در شهرهای بزرگ مانند سیدنی و ملبورن این هزینه‌ها بیشتر است.

به‌طورکلی، زندگی در استرالیا، هزینه‌های بیشتری از زندگی در کانادا بر دوش شما تحمیل خواهد کرد. البته در هر دو کشور هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بسیار بالاتر از شهرهای کوچک است.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا و استرالیا

بدیهی است پس از اخذ پذیرش از دانشگا‌های مورد نظر خود در هر دو کشور، باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. اگرچه که ممکن است قوانین متفاوتی برای متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی در هر دو کشور به کار گرفته شود ولی در هرد دو کشور کانادا و استرالیا ارائه پذیرش دانشگاه، تمکن مالی و مدارکی دال بر هدف بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیلات الزامی است.

همچنین برای اخذ ویزای تحصیلی هر دو کشور به تهیه بیومتریک (عکس و اثر انگشت) نیاز دارید با این تفاوت که مرکز بیومتریک برای کشور استرالیا در داخل ایران می‌باشد، ولی برای کشور کانادا باید در سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه حاضر شوید.

هزینه درخواست برای ویزاس سابکلاس 500 (تحصیلی) در استرالیا 620 دلار استرالیا است. و در بیشتر موارد همسر متقاضی در صورتی که دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری باشد به صورت همزمان ویزا می‌گردد. دارندگان ویزای تحصیلی استرالیا می‌توانند حداکثر 40 ساعت در هر دو هفته در طول تحصیل خود در استرالیا کار کنند. همسر متقاضی به عنوان همراه نیز حق کار تمام وقت را دارد.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا 150 دلار کانادا است و دانشجو می‌تواند به مدت 20 ساعت در هفته کار کند. ممکن است برخی متقاضیان قبل از ارائه درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و بررسی قضایی داشته باشند. در کشور کانادا نیز ویزای همسر همراه با مجوز کار تمام وقت صادر می‌گردد.

فرصت های شغلی در کانادا و استرالیا

به منظور بررسی فرصت‌های شغلی استرالیا و کانادا، بهتر است وضعیت بیکاری دو کشور را با هم مقایسه کنیم. نرخ کلی بیکاری در کشور کانادا حدودا 5 درصد است. که این نرخ در کشور استرالیا به 3.7 درصد کاهش می‌یابد. با توجه به این آمار می‌توان نتیجه گرفت، هر دو کشور در وضعیت تقریبا مشابهی قرار دارند. البته در ایالت‌های مختلف این نرخ ممکن است اندکی متفاوت باشد. پس بهتر است که همواره تقاضای شغلی در رشته تحصیلی خود را به صورت دقیق‌تر در کشورهای مختلف از جمله کانادا و استرالیا بررسی کنید تا ایده‌آل ترین کشور برای رشته تحصیلی خود را بیابید.

موقعیت شغلی

شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا و استرالیا

یکی از مسائل قابل اهمیت برای دانشجویان بین المللی، شرایط اقامت پس از تحصیل در کشور مقصد است. در هر دو کشور کانادا و استرالیا، پس از فارغ التحصیلی به فارغ التحصیلان موسسات معتبر وابسته به مقطع و طول دوره تحصیل‌شان برای مدتی مجوز اقامت و کار تعلق می‌گیرد. با داشتن این اجازه کار، دانشجو می‌تواند در هر زمینه یا صنعتی مشغول به کار شده و پس از کسب امتیازات لازم برای کسب اقامت دائم و حق شهروندی درخواست بدهد.

به طور خلاصه مدت زمان اعتبار ورک پرمیت پس از اتمام تحصیلات در کشور کانادا برای دوره تحصیلی ۸ ماه تا کمتر از ۲ سال، به اندازه طول دوره تحصیلی و برای دوره تحصیلی ۲ سال و بالاتر، ورک پرمیت ۳ ساله است. این مجوز برای دوره‌‌های تحصیلی کمتر از ۸ ماه صادر نمی‌گردد.

در کشور استرالیا نیز دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلاتشان می‌تواند توسط ویزای کاری ۴۸۵ اقامت موقت داشته باشند. در صورتی که متقاضی در مقاطع پایین تر از کارشناسی فارغ التحصیل شده باشد اعتبار این ویزا ۱۸ ماه است و در صورتی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر باشد می‌تواند بر مبنای مقطع فارغ التحصیلی ویزای ۳،۲ و یا ۴ ساله دریافت نماید. 

مقایسه شرایط آب و هوایی

کانادا کشور بسیار گسترده‌ای است که از اقلیم و آب و هوای مختلفی برخوردار است. در حالت کلی، بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای سرد تا معتدل است. در مناطق شمالی کشور، زمستان ها بسیار سرد و تابستان ها خنک هستند، در حالی که در مناطق جنوبی، آب و هوا گرم‌تر است. دمای هوا در بیشتر شهرهای این کشور در فصول سرد سال به منفی 10 درجه سانتی گراد می‌رسد.

استرالیا نیز کشور بزرگی است و از اقلیم های متنوعی برخوردار است. بخش عمده استرالیا دارای آب و هوای گرم تا بسیار گرم است. بیشتر مناطق استرالیا اقلیم بیابانی، استوایی و نیمه بیابانی دارند. البته بیشتر شهرهای استرالیا در مناطق استوایی قرار دارند که میانگین دما در آن 20 درجه سانتیگراد است.

بنابراین، کانادا و استرالیا در آب و هوایشان تفاوت‌های زیادی دارند. کانادا دارای آب و هوای سرد تا معتدل است، در حالی که استرالیا دارای آب و هوای گرم تا بسیار گرم است. از این رو بهتر است پیش از نهایی کردن مقصد مهاجرتی خود به این مورد دقت کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا یا آمریکا؟ مقایسه کانادا و آمریکا برای تحصیل

کلام آخر

شرایط تحصیل در دو کشور کانادا و استرالیا بسیار مشابه هم می‌باشد. هر دو کشور دارای موسسات آموزشی معتبر، امنیت بالا، رشد اقتصادی، رفاه اجتماعی و … هستند. با توجه به قوانین مهاجرپذیر در هر دو کشور شرایط کار، ویزای همراه و اقامت پس از تحصیل محیا می‌باشد. البته اگر بدنبال کشور مقرون به صرفه‌تر برای تحصیل در خارج از کشور هستید، کانادا شرایط بهتری را در مقابل استرالیا دارد، و اگر سازگاری با آب و هوای سرد ندارید قطعا استرالیا گزینه بهتری است.

 در نهایت انتخاب کشور هدف وابسته به شرایط شما ممکن است متفاوت باشد. می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با شرایط تحصیل در دو کشور کانادا و استرالیا از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید.

سوالات متداول پیراومن مقایسه تحصیل در کانادا و استرالیا

1. زندگی در کانادا ارزان‌تر از استرالیا است؟

بله، به طور کلی، استرالیا در مقایسه با کانادا هزینه زندگی بالاتری دارد، اما بسته به شهر و ایالت در هر کشور می‌تواند هزینه‌ها متفاوت باشد.

2. امکان تحصیل رایگان در کدام یک از دو کشور کانادا و استرالیا فراهم است؟

در هر دو کشور شرایط تحصیل رایگان منوط به دریافت بورسیه و اسکالرشیپ تحصیلی می‌باشد. در این صورت فاند دریافتی شهریه تحصیلی شما را پوشش می‌دهد، یا شهریه دانشگاه ویو می‌گردد. در غیر این صورت دانشجویان بین المللی در هر دو کشور ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه هستند.

3. آیا دانشگاه‌های هر دو کشور مدرک زبان PTE را قبول دارند؟

تمامی دانشگاه‌های استرالیا و تقریبا 90 درصد دانشگاه‌های کانادا مدرک زبان PTE را می‌پذیرند.

4. خدمات بهداشتی و درمانی در کدام کشور برای دانشجویان فراهم است؟

در هر دو کشور کانادا و استرالیا دانشجویان پیش از درخواست ویزا باید برای تعیین بیمه درمانی و خرید آن اقدام کنند. مبلغ بیمه درمانی در ایالت‌های مختلف متفاوت است، ولی به صورت سالیانه هزینه‌های بیمه درمانی در کانادا کمتر از استرالیا می‌باشد.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *