منوی دسته بندی

آزمون پی تی ای چیست؟

هدف از این مقاله ارائه تمامی اطلاعات لازم و ضروری در مورد آزمون پی تی ای به عنوان یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی که کمتر شناخته شده، می‌باشد.

آزمون پی تی ای
آزمون پی تی ای

همه چیز در مورد آزمون پی تی ای

آزمون پی تی ای (PTE) به انگلیسی مخفف شده Pearson Test of English یک آزمون بین المللی در سطح جهان می‌باشد که توسط موسسه PEARSON، ناشر انتشارات لانگمن (Longman) ، برگزار می‌گردد و کسانی که تمایل به تحصیل در کشورهای مختلف دارند، می‌توانند در آن شرکت نمایند.

در حال حاضر آزمون PTE در سه بخش Academic, General, Young Learners برگزار می‌گردد که تنها آزمون پی تی ای آکادمیک مورد پذیرش اداره مهاجرت استرالیا و همچنین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

آزمون پی تی ای آکادمیک مشابه سایر آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی هر چهار مهارت اصلی (speaking, writing reading, listening) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. البته بدین شکل که در طی مراحل امتحانی چندین مهارت به طورهم زمان ارزیابی می‌شود. به عنوان مثال در طی ارزیابی مهارت اسپیکینگ شما، مهارت‌های دیگر لیسنینگ و ریدینگ نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. تمامی قسمت‌های این آزمون در یک روز به مدت زمان در حدود ۳ ساعت، برگزار می‌گردد.

چرا آزمون پی تی ای؟

آزمون پی تی ای؟ scaled

شاید نیاز باشد که قبل از ارزایی جامع‌تر این آزمون پاسخ این سوال را بدهیم که چرا باید به سراغ آزمون پی تی ای برویم؟

هر آزمون زبانی مزیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیگر آزمون‌های زبان بین المللی متمایز می‌کند. در ادامه به بررسی وجه تمایز آزمون پی تی ای در مقایسه با سایر آزمون‌های مرسوم در ایران می‌پردازیم.

شاید اولین و تاثیرگذارترین تفاوت واضح، سرعت اعلان نتایج آزمون باشد. نتیجه آزمون پی تی ای در مدت یک یا حداکثر پنج روز پس از آزمون اعلام می‌شود (در بیشتر موارد تا 48 ساعت اعلام می‌گردد.)، که در مقایسه با آزمون‌های دیگر همچون تافل و آیلتس بسیار کوتاه است. از همین رو متقاضیان زودتر می‌توانند از نتیجه خود آگاه شده و در صورت نیاز برای شرکت مجدد در آزمون اقدام کنند. اعلان نتیجه فوری را می‌توان یکی از مزیت‌های این آزمون دانست.

آزمون پی تی ای PTE به صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار می‌شود و در تصحیح این آزمون هیچ فردی دخالت ندارد. کلیه مراحل توسط کامپیوتر تصحیح و امتیازدهی می‌شود و این مسئله باعث پیوستگی و همین طور عادلانه بودن این آزمون شده است.

اگرچه که این آزمون در کشور ما برگزار نمی‌شود ولی در 365 روز سال در بیش از 50 کشور دنیا از جمله کشورهای همسایه همچون ترکیه و آذربایجان برگزار می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های این آزمون که مزیتی برای دانشجویان خواهان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، است امکان ارسال نتایج آزمون بصورت رایگان است. بدون پرداخت هزینه می‌توانید نمرات خود را به دانشگاه‌های مختلف ارسال کنید.

به واسطه تکنیک محور بودن آزمون پی تی ای، کسب نمره در آزمون پی تی ای در مقایسه با معادل آن در آزمون‌های دیگری همچون آیلتس راحت‌تر می‌باشد. کسب نمره 7 در آزمون آیلتس معادل نمره 65 در آزمون پی تی ای است.

ساختار آزمون پی تی ای

آزمون PTE شامل 3 بخش نوشتاری و مکالمه، بخش خواندن و بخش شنیداری آزمون است.

در بخش اسپیکینگ، مواردی همچون پیوسته خواندن جملات، طرز صحیح خواندن، تلفظ درست کلمات، مفهوم صحبت کردن و همچنین توانایی درک مطلب شما مورد ارزیابی قرار می گیرد و در بخش رایتینگ توانایی و سرعت عمل شما در نوشتن و همچنین املای و قواعد صحیح گرامری شما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدت زماننام آیتم
1 دقیقهPersonal Introduction
Read Aloud
Repeat Sentence
30-35 دقیقهDescribe Image
Re-tell Lecture
Answer Short Question
10 دقیقه برای هر سوالSummarize Written Text
20 دقیقه برای هر سوالWrite Essay

در بخش دوم آزمون سرعت عمل و دقت نقش اساسی دارد و نباید شما در این بخش برای هر سوال وقت بیش از اندازه صرف کنید. شما در مرحله ریدینگ در آزمون پی تی ای آکادمیک با 5 بخش رو به رو می شوید.

مدت زماننام آیتم
32 تا 41 دقیقهMultiple-choice, choose single answer
Multiple-choice, choose multiple answers
Re-order paragraphs
Reading: Fill in the blanks
Reading and writing: Fill in the blanks

در بخش لیسنینگ آزمون نیز مشابه بخش‌های قبل با سوالات متفاوتی رو به رو هستید که مهارت شنیداری شما را می‌سنجند. فایل های صوتی در این بخش فقط یک بار برای شما به صورت اتوماتیک پخش می شود.

مدت زماننام آیتم
28 تا 32 دقیقهSummarize spoken text
Multiple choice questions
Fill the blanks
Highlight the correct summary
Multiple choice questions
Select missing word
Highlight incorrect words
Write from dictation

منابع آزمون پی تی ای

کتاب‌های Official و منابع رسمی اعلام شده توسط Pearson مهم ترین منابع یادگیری آزمون پی تی ای می‌باشند که در ادامه اشاره می کنیم.

The Official Guide to PTE Academic

PTE Academic Score Guide

PTE Practice Test Plus

کتاب‌های معرفی شده  از بهترین منابع آموزش برای آزمون PTE می‌باشد و برای درک سیستم نمره دهی، نکات مهم برای آزمون PTE، انواع سوالات و هم چنین قوانین امتحان برایتان بسیار مفید می‌باشد.

از موارد دیگری که حتما باید مورد بررسی شما قرار بگیرد نمونه سوالات پر تکرار آزمون PTE می‌باشد. آزمون PTE جزو آزمون‌هایی است که هر چقدر سوالات آن را بهتر بشناسید عملکرد بهتری خواهید داشت. مسئله دوم در مورد اهمیت سوالات پر تکرار این است که امتحان PTE بر اساس سوالات یکسان برگزار می‌شود و شانس اینکه یک سوال در آزمون‌های دیگری تکرار شود هم وجود دارد. پس یکی دیگر از منابع بسیار با ارزش PTE پیش بینی یا Prediction هایی است که به صورت متداول  سوالات امتحان را ارائه می‌دهند.

آزمون های آزمایشی یکی از مهم ترین قسمت‌ها در آمادگی برای هر آزمونی می‌باشند.که سایت Pearson هم امتحان Mock PTE را به صورت آنلاین برگزار می‌کند. با شرکت در این آزمون‌های آزمایشی می توانید ارزیابی قوی از سطح خود داشته باشید.

آزمون پی تی ای در ایران

متاسفانه آزمون پی تی ای توسط موسسه pearson ارائه شده است که یک موسسه آمریکایی است و بخاطر مسائل تحریمی این موسسه حاضر نمی‌شود در ایران آزمون برگزار کند. از آنجایی که این آزمون به صورت حضوری در مراکز مورد تایید سازمان پیرسون برگزار می‌گردد، متقاضیان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به مراکز برگزاری امتحان در کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه و آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه مراجعه کنند.

ثبت نام در آزمون پی تی ای

متقاصیان برای ثبت نام در آزمون پی تی ای به ترتیب، مراحل زیر را طی می‌کنند.

ابتدا باید در سایت رسمی پیرسون https://www.pearsonpte.com/ یک اکانت ایجاد کنید. دقت داشته باشید که مشخصات فردی خود را با دقت وارد کنید. چرا که در صورت عدم تطابق مشخصات وارد شده با پاسپورت از حضور شما در جلسه امتحان ممانعت می‌گردد. پس از تکمیل اطلاعات مربوط به آدرس محل زندگی و کار، کشور محل زندگی و اقامت ، تا ۴۸ ساعت بعد یک ایمیل با اطلاعات ورود به سیستم، دریافت‌ می‌کنید.

در مرحله بعدی می‌توانید پس از ورود به اکانت خود برای انتخاب نوع آزمون، مرکز آزمون (کشور و شهر محل برگزاری) و تاریخ آزمون اقدام کنید. پرداخت هزینه آزمون مرحله آخر می‌باشد که به معنای نهایی شدن خرید شماست.

هزینه آزمون پی تی ای

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شده آزمون PTE  برخلاف آزمون‌های TOEFL و IELTS  در ایران برگزار نمی‌­شود و برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای دیگر سفر کرد. هزینه‌ی این آزمون در کشورهای مختلف نیز متفاوت است. در حال حاضر این آزمون در کشورهای همسایه مثل ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق، امارات متحده عربی و عمان برگزار می ­شود. در کنار هزینه خود آزمون، هزینه سفر( زمینی یا هوایی)، هزینه اقامت چند روزه در آن کشور، داشتن یا نداشتن هزینه ویزا، .. فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه‌های نهایی شما هستند.

برای اطلاع از آخرین هزینه ثبت نام در آزمون به وب سایت رسمی  پیرسون http://www.prarsonpte.com/ مراجعه کنید. در ابتدا در وب سایت حساب کاربری ایجاد کنید و با ورود به این حساب از مرکز و هزینه مورد نظر اطلاع کسب کنید.

پی تی ای برای مهاجرت به استرالیا

آزمون پی تی ای برای مهاجرت به استرالیا

آزمون پی تی ای یکی از اصلی ترین گزینه‌ها در میان آزمون‌های زبان انگلیسی معتبر، برای افرادی می‌باشد که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند.

یکی از شرایط دریافت ویزای کاری برای اقامت در استرالیا، ارائه مدرک زبان انگلیسی است. درخواست ویزای استرالیا دارای یک سیستم مبتنی بر امتیازبندی است. هر چه امتیاز بیشتری به واسطه مدرک زبان بدست آورید، شانس بیشتری برای دریافت ویزا دارید. ساده تر بودن این آزمون به نسبت آزمون آیلتس سبب می شود ، داوطلبان در زمان کوتاه تری  امتیازات بالاتری کسب کنند.

همچنین آزمون پی تی ای مورد پذیرش تمامی دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور استرالیا و نیوزلند می‌باشد. در رابطه با مزایا و معایب تحصیل در کشور استرالیا بیشتر بدانید.

کلام آخر

با توجه به اطلاعات ارائه شده می‌توان گفت که کسب نمره‌ی بالاتر در آزمون پی تی ای با توجه به تکنیک محور بودن این آزمون ساده‌تر است. اگرچه که این آزمون هنوز دارای مقبولیت آزمون آیلتس نیست، ولی تعداد مراکزی که مدرک این آزمون را می‌پذیرند رو به افزایش است. دانشجویان با توجه به شرایط و توانایی‌های خود می‌توانند این آزمون را برای کسب مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های استرالیا و نیوزلند انتخاب کنند.  

سوالات متداول

1.هزینه آزمون pte چقدر است؟

هزینه آزمون بر اساس نوع کشور و نوع آزمون متفاوت می‌باشد ولی در حال حاضر در حدود 150 دلار تا 210 دلار است.

2. آیا تمامی دانشگاه‌های آمریکا این آزمون را می‌پذیرند؟

تعداد موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌هایی که این آزمون را می‌پذیرند در سرتاسر جهان در حال افزایش است ولی فعلا تمامی دانشگاه‌های آمریکا این آزمون را قبول ندارند. بهتر است پیش از اقدام، از سایت رسمی دانشگاه این موضوع را چک کنید.

3.اعتبار آزمون پی تی ای چه مدت است؟

مشابه سایر مدارک زبان، مدرک آزمون زبان پی تی ای نیز دو سال برای دانشگاه‌ها معتبر است.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *