منوی دسته بندی

ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

آیا تا به حال رویای تحصیل در خارج از کشور را داشته‌اید؟ متاسفانه بسیاری از افراد بواسطه هزینه‌های مهاجرت تحصیلی رویای خود را دست نیافتنی می‌دانند. از این رو بررسی مقاصد مهاجرتی که تحصیل در آن‌ها با هزینه‌های کمتری همراه است حائز اهمیت است.

ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدامند؟

هر ساله میلیون‌ها دانشجو تصمیم می‌گیرند تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند و مقرون به صرفه بودن یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر تصمیم آنها است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم لیستی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را تهیه کنیم تا این افراد با دانش بیشتری تصمیم به ادامه تحصیل بگیرند.

ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی
ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

در لیست مورد بررسی فاکتورهای از جمله هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی، هزینه های زندگی (اسکان، غذا، حمل و نقل و …)، در دسترس بودن بورسیه‌ها، وام ها و کیفیت کلی زندگی دانشجویان بین المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آلمان ارزان ترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل

دلایل زیادی وجود دارد که چرا آلمان اولین توصیه ما به عنوان یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است. در ابتدا باید اشاره کرد که اکثر دانشگاه‌های دولتی این کشور کاملا رایگان هستند و فقط هزینه‌های ناچیزی که شامل مواردی مانند خدمات دانشگاه و حمل و نقل می‌شود، دریافت می‌کنند.

همچنین، جامعه دانشجویان بین المللی در آلمان بسیار بزرگ است، از همین رو پروگرم‌های بسیاری به زبان انگلیسی، ارائه می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های آموزش زبان را برای کسانی که می‌خواهند وقت و انرژی صرف یادگیری زبان آلمانی کنند، به صورت رایگان و یا با هزینه ناچیز برگزار می‌کنند.

آلمان

علاوه بر موارد بالا فرصت کار حین تحصیل در کشور آلمان می‌تواند کمک هزینه زندگی برای دانشجویان باشد. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می توانند تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنند، و دانشجویان خارج از این منطقه مجاز به کار تا 120 روز کاری در سال هستند.

در نهایت بورسیه‌های تحصیلی، کمک‌های مالی و فرصت‌های شغلی زیادی در آلمان وجود دارد که کیفیت کلی زندگی دانشجویان بین المللی در این کشور را افزایش می‌دهد.

میانگین شهریه تحصیلی در آلمان: رایگان

میانگین هزینه‌های پرداختی به دانشگاه:100-350 یورو ترمی

میانگین هزینه های زندگی: 800-1000 یورو ماهانه

در صورت تمایل برای آگاهی پیرامون شرایط تحصیل در آلمان مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

لهستان

لهستان یکی دیگر از مقاصد عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویانی است که بدنبال ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی هستند.

در کشور لهستان نیز دانشجویانی که به زبان لهستانی تحصیل می‌کنند، بدون توجه به ملیت، نیازی به پرداخت شهریه ندارند، همچنین اکثر برنامه‌های دکتری رایگان است. برنامه‌های انگلیسی زبان بسته به دانشگاه و رشته ممکن است تا چند هزار یورو در سال هزینه داشته باشد ولی فرصت‌های بورسیه و وام زیادی برای کمک به دانشجویان بین المللی برای کمک به پرداخت هزینه‌های تحصیل وجود دارد.

لهستان

از دلایل دیگری که این کشور را جزو مقاصد ارزان قیمت می‌کند هزینه‌های پایین زندگی است. به‌ویژه در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شما به طور متوسط بین 300 تا 700 یورو در ماه نیاز دارید که این باعث می‌شود که برای تحصیل در این کشور به بودجه‌ی کمتری نیاز داشته باشید.

دانش‌آموزان در لهستان می‌توانند تا 20 ساعت در هفته در حین شرکت در کلاس‌ها یا تمام وقت در طول سه ماه تعطیلات تابستانی کار کنند و بخشی از هزینه‌های خود را از این طریق تامین کنند.

میانگین شهریه تحصیلی در لهستان به زبان لهستانی: رایگان

میانگین شهریه تحصیلی در لهستان به زبان انگلیسی: 2000-3500 سالانه

میانگین هزینه‌های زندگی: 400-700 یورو ماهانه

پرتغال

تحصیل در پرتغال مشابه کشورهایی که اشاره شد، رایگان نیست اما هزینه تحصیل در پرتغال برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا (3000 – 7000 یورو سالانه) مقرون به صرفه است. که همین امر موجب می‌گردد پرتغال را نیز یکی دیگر از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی در نظر گرفت.

بورسیه‌های دولتی و خصوصی بسیاری برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در پرتغال هستند در دسترس است. برخی از آنها مبتنی بر بودجه دولتی، برخی توسط دانشگاه‌های خصوصی و برخی دیگر مبتنی بر رزومه فرد هستند.

زندگی در پرتغال نیز در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی نسبتاً ارزان است. هزینه‌های زندگی به طور متوسط بین 500 تا 700 یورو در ماه می‌باشد. جدا از مطالب ذکر شده، کشور پرتغال یکی از بهترین شرایط آب و هوایی در قاره اروپا را دارا است.

پرتغال

پرتغال با وجود مساحت کم دارای 5 دانشگاه با رنکینگ جهانی است. با توجه به اجازه کار پاره وقت تا 10 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی، 15 ساعت در مقطع کارشناسی ارشد و 20 ساعت در مقطع دکتری بخشی از هزینه‌های دانشجویان از این طریق جبران می‌گردد.

میانگین شهریه تحصیلی در پرتغال: 3500-7000 یورو سالانه

میانگین هزینه‌های زندگی: 400-700 یورو ماهانه

نروژ

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور نروژ نیز به صورت رایگان است، از همین رو این کشور را نیز می‌توان جز مقاصد مهاجرتی مقرون به صرفه برای دانشجویان ایرانی لحاظ کرد. کشورهای اسکاندیناوی به واسطه کیفیت بالای زندگی و زیبایی های طبیعی خیره کننده شهرت دارند و نروژ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 در دسترس بودن برنامه‌های آموزشی انگلیسی در تمام سطوح تحصیلی و همچنین تسلط اکثر مردم محلی به زبان انگلیسی شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور را مهیا کرده است. البته هزینه های زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه نیست و به طور میانگین 17 هزار دلار آمریکا می‌باشد.

میانگین شهریه تحصیلی در نروژ: رایگان

میانگین هزینه های زندگی: 800-1400 یورو ماهانه

فرانسه

در بررسی ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی احتمالا نام کشور فرانسه نیز به گوشتان خورده باشد. هزینه‌های تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان داخلی و بین المللی یکسان است و از 170 یورو در سال برای دوره‌های لیسانس، 243 یورو برای اکثر دوره‌های کارشناسی و 380 یورو برای دوره‌های دکتری تعیین شده است. هزینه‌های زندگی در پایتخت این کشور، پاریس، بالا است، اما فراهم کردن امکانات رفاهی و تفریحی برای دانشجویان این شهر را به عنوان یکی از شهرهای مناسب برای دانشجویان معرفی می‌کند.

اگر هنوز به زبان فرانسه مسلط نیستید، می‌توانید در فرانسه به زبان انگلیسی تحصیل کنید و تعداد زیادی برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری یافت می‌شوند. هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه ماهانه متوسط 800 یورو است.

منبع:

https://www.topuniversities.com/student-info/studying-abroad/10-most-affordable-places-study-abroad

از میان کشورهای اشاره شده در سایت رتبه بندی QS هدف ما بررسی ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی می‌باشد، به همین جهت در مطلب ارائه شده این کشورها را مورد بررسی قرار دادیم.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *