منوی دسته بندی

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان ممکن است؟

برای علاقمندان تحصیل در خارج از کشور کسب گواهی مربوط به مدرک زبان می‌تواند به یکی از اولین دغدغه‌های متقاضیان در مسیر اپلای تبدیل گردد. از همین رو بعضی از دوستان به دنبال کسب اطلاعاتی در رابطه با شرایط و هزینه‌های مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان هستند.  

هدف از این مقاله بررسی شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج از ایران قبل از کسب نمرۀ زبان می‌باشد. همچنین میزان شانس و امکان اخذ بورسیه تحصیلی و ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان را نیز بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان
تحصیل بدون مدرک زبان

اگر می خواهید به این مقاله بصورت چکیده دسترسی داشته باشید، این پادکست را گوش دهید.

ادامه تحصیل بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان انگلیسی در اغلب کشورهای جهان یکی از پیش شرط‌های اصلی مهاجرت تحصیلی است چرا که برای ادامه تحصیل در هر رشته و کشوری به زبان انگلیسی، نیازمند تسلط و کسب مهارت‌های زبانی می‌باشید. شما با ارائه این مدرک سطح دانش زبان انگلیسی خود را به دانشگاه مقصد نشان داده و خود را به عنوان یک کاندیدای موفق معرفی می‌کنید، منتهی در برخی کشورها و بعضی از دانشگاه‌ها، این امکان وجود دارد که بدون مدرک زبان، پذیرش گرفته و پس از طی کردن دوره‌های زبان در کشور مقصد تحصیل خود را آغاز کنید.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا، کانادا و استرالیا بدون مدرک زبان

کشورهای انگلیسی زبان همواره جزء اولین انتخاب دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل می‌باشند. هر ساله دانشجویان بسیاری با توجه به چشم‌انداز بسیار درخشان و سطح بالای آموزش، برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف به این کشورها مهاجرت می‌کنند. از همین رو بسیاری از دانشجویان خواهان کسب اطالاعات بیشتر در زمینه تحصیل بدون مدرک زبان در این کشورها هستند.

تقریبا در اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشورهای انگلیسی زبان، مدرک زبان جزء مدارکی الزامی در پروسه اپلای برای تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) می‌باشد. البته دانشجویان ممکن است موفق به کسب پذیرش مشروط از دانشگاه‌های مختلف گردند،

پذیرش مشروط عموما در یکی از حالات زیر اتفاق می‌افتد:

  • پذیرش قطعی متقاضی منوط بر ارائه مدرک زبان تا تاریخ معین
  • پذیرش قطعی متقاضی منوط بر گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی پیش از شروع تحصیلات

ولی دانشجویان به ویژه در سال‌های اخیر در صورت اقدام بدون مدرک زبان برای اخذ ویزا، ریسک ویزای بالایی را تجربه خواهند کرد، از همین رو با توجه به موارد ذکر شده و هزینه‌های بالای دوره‌های زبان انگلیسی در این کشورها اقدام برای اخذ پذیرش و تحصیل بدون مدرک زبان در این کشورها توصیه نمی‌گردد.

در کنار این موضوع بخاطر داشته باشید که برای برخی از کشورها از جمله استرالیا داشتن مدرک زبان برای متقاضیان ویزای تحصیلی الزامی است، که عملا تحصیل بدون مدرک زبان را غیر ممکن می‌کند.

آیا می‌دانید که آزمون پی تی ای مورد قبول تمامی دانشگاه‌های استرالیا و دولت استرالیا برای ویزای تحصیلی می باشد؟

آزمون پی تی ای چیست؟

تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع دکتری در کشورهای اروپایی

به طور کلی ارائه مدرک زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشورهای اروپایی به نسبت کشورهای انگلیسی زبان از اهمیت کمتری برخوردار است. ولی همچنان یکی از مدارک الزامی برای اخذ پذیرش تحصیلی در بسیاری از دانشگاه‌ها می‌باشد.

در مواردی در کشورهایی همچون آلمان، اسپانیا، اتریش، لهستان، فرانسه و ایتالیا به واسطه اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی در فرایند مکاتبه و مصاحبه با اساتید و کمیته پذیرش الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست. در این موارد حتی اگر ارائه نمره زبان جزء الزامات سفارت باشد می‌توانید به واسطه مکاتبه استاد و دانشگاه با سفارت مدرک زبان ارائه ندهید.

تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد در کشورهای اروپایی

دوره‌های ارشد در اغلب کشورهای اروپایی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان رسمی آن کشور تدریس می‌گردد. برای تحصیل در رشته‌ها به زبان انگلیسی عموما به آیلتس 6.5 به بالا و یا معادل آن در آزمون‌های دیگر نیاز خواهید داشت. برای تحصیل به زبان رسمی آن کشور نیز حداقل سطح B1 مورد نیاز است.

منتهی برخی از دانشگاه‌ها این فرصت را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند تا با شرکت در دوره‌های فاندیشن و آموزشی زبان، مهارت‌های زبانی خود را تقویت نموده و سپس دوره تحصیلی اصلی را آغاز کنند. بر همین اساس مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به کشورهایی همچون انگلستان نیز میسر می‌شود.

 در برخی دانشگاه‌ها نیز شرایطی فراهم است تا متقاضی بتواند با مصاحبه‌ایی که خود دانشگاه برگزار می‌نماید مهارت زبانی خود را نشان دهد. از همین رو تحصیل بدون مدرک زبان امری غیر محتمل نمی‌باشد.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که حتی بدون داشتن مدرک زبان نیز ویزای تحصیلی را صادر می‌کند. تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پژوهش محور در این کشور، الزاما نیازمند ارائه مدرک تافل یا آیلتس نمی‌باشد. البته در اغلب مواقع جهت ارزیابی زبان انگلیسی متقاضی، مصاحبه ویدئویی انجام می‌شود. اگر با موفقیت از پس مصاحبه بربیایید، نامه تأییدیه یا نامه پذیرش از دانشگاهی که برای آن درخواست داده‌اید دریافت خواهید کرد. اگر نامه پذیرش دانشگاه در فرانسه را دارید که نیازی به آیلتس ندارد، می‌توانید برای ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنید.

علاوه بر مورد اشاره شده، کالج‌های زبان فرانسه این شانس را به شما می‌دهند که هم‌زبان فرانسوی بیاموزید و هم در این کشور اقامت داشته باشید. شما به‌راحتی می‌توانید در یکی از کالج‌های زبان در فرانسه پذیرش بگیرید، به فرانسه بروید و در حین آموختن زبان فرانسوی برای دانشگاه‌های فرانسه درخواست پذیرش دهید و به زبان فرانسوی مشغول به تحصیل شوید.

بدون مدرک زبان در فرانسه scaled
تحصیل بدون مدرک زبان در فرانسه

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به ایتالیا

در کشور ایتالیا نیز کالج‌ها و دانشگاه‌هایی وجود دارند که امکان تحصیل بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند، البته تعداد دانشگاه‌هایی که حداقل‌ نمره برای مدرک زبان (عموما نمره آیلتس 5.5) لحاظ کرده‌اند نیز کم نیست. با این حال شانس دریافت پذیرش مشروط در این دانشگاه‌ها نیز وجود دارد.

در بیشتر موارد پذیرش قطعی و ورود دانشجو به کورس اصلی منوط بر گذراندن دوره های 6 ماهه تا 1 ساله آموزش زبان می‌باشد. این دوره ها مبلغی ما بین 5000 تا 12.000 یورو می‌باشند که در کل این مدت هزینه‌های زندگی بر عهده دانشجوست.

 باید توجه داشت که شانس دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک آزمون‌های زبان آیلتس و تافل کاهش پیدا می‌کند؛ اما امکان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان کار غیر ممکنی نیست. عوامل دیگری همچون تمکن مالی، داشتن سابقه سفر، ارائه انگیزه‌نامه و برنامه تحصیل دقیق و موجه، گپ تحصیلی و موارد دیگر همگی فاکتورهای تاثیرگذاری هستند که می توانند شانس شما را افزایش دهند.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به اسپانیا

اسپانیا یکی از ارزان‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی در اروپا است. بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در اسپانیا این است که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن الزامی به ارائه مدرک زبان نیست، هرچند در این صورت باید از رزومه خوبی برخوردار باشید. علاقه‌مندان تحصیل در اسپانیا که امکان ارائه مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی را ندارند، می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان یا کالج‌های زبان اسپانیا شرکت کرده و پس از کسب نمره مورد نظر در آزمون، تحصیل خود را در دانشگاه آغاز کنند.

بدون مدرک زبان در اسپانیا scaled
تحصیل بدون مدرک زبان در اسپانیا

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به مجارستان

دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان این فرصت را در اختیار متقاضیان تحصیل در این کشور قرار می‌دهد که بدون مدرک زبان به این کشور مهاجرت کنند. برای شروع تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان بدون مدرک زبان ابتدا باید در دوره‌های آماده‌سازی پیش از ورود به مقطع تحصیلی مدنظر از سوی دانشگاه محل تحصیل شرکت کنید و یا در دوره‌های زبان در کالج‌های زبان مجارستان که معمولا به مدت یک سال است حاضر شوید. هزینه تحصیل در این کشور به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار مقرون بصرفه است.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به لهستان

گرچه لهستانی زبان رسمی دولت لهستان است، اما دانشجویان نیازی به دانستن این زبان برای تحصیل در لهستان ندارند، زیرا بیشتر دوره‌های ارایه شده به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های این کشور نیز مشابه دیگر کشورهای اروپایی برای پذیرش دانشجویان غیر انگلیسی زبان مدرک زبان را درخواست می‌کنند، اما برخی از دانشگاه‌های لهستان اثبات مهارت متقاضی بدون ارائه مدرک را نیز می‌پذیرند. همچنین در صورتی که آموزش شما در مقطع قبلی انگلیسی باشد هیچگونه مدرک زبان مانند ایلتس یا تافل لازم نیست.

بدون مدرک زبان در لهستان 1
تحصیل بدون مدرک زبان در لهستان

دریافت بورسیه تحصیلی بدون مدرک زبان

برای اپلای تقریبا اکثر بورسیه‌های تحصیلی در سراسر دنیا شما نیاز به مدرک زبان انگلیسی خواهید داشت و جز یکی از شرایط اساسی و اولیه برای اخذ بورسیه دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد می‌باشد.  اما با این حال برخی از بورسیه‌ها وجود دارند که شما جهت تقاضا برای آنان نیازی به ارایه مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد نخواهید داشت. با توجه به محدود بودن این بورسیه‌ها در سراسر دنیا، رقابت در آن‌ها شدید است.

یکی از معروف‌ترین این بورسیه‌ها بورسیه استانی دولت ایتالیا می‌باشد. دولت ایتالیا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه بورسیه تحصیلی تقریبا فول فاندی ارایه می‌کند که شامل همه رشته‌ها و دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی آکادمیک می‌شود البته شما برای دریافت این بورسیه باید از یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا پذیرش دریافت کنید.

بورسیه‌های دیگری همچون بورسیه دولتی کشور ترکیه ( turkiye burslari)، روسیه (Russian Government Scholarships)، چین (China Scholarship Council) و دولت کره (Global Korea Scholarship) وجود دارند که با کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط هرکدام از این بورسیه‌ها می توانید برای مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان اقدام کنید.

دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

قدم بعدی پس از اخذ پذیرش تحصیلی، اقدام برای ویزای تحصیلی کشور هدف می‌باشد. سیاست کشورهای مختلف در این زمینه بسیار متفاوت است و بعضا کشورها سختگیری‌های زیادی را برای دریافت مدارک مربوط به آزمون زبان از متقاضیان نشان می‌دهند. از جمله این کشورها می‌توان به استرالیا، آمریکا و آلمان اشاره کرد که یکی از مدارک مورد نیاز برای سفارتخانه این کشورها مدرک زبان می‌باشد.

در بعضی کشورها همچون کانادا نیز اگرچه ارایه مدرک زبان الزامی نیست ولی نداشتن مدرک زبان ریسک ویزای تحصیلی را بسیار افزایش می‌دهد که اقدام برای دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان توصیه نمی‌شود.

در سایر کشورها همچون مجارستان در صورت دریافت پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی شما نیز بدون مدرک زبان صادر می‌گردد و می‌توانید اقدام به مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان کنید.

کلام آخر

به عنوان جمع بندی مطالب ارایه شده پیرامون تحصیل بدون مدرک زبان خارج از کشور می توان نتیجه گرفت متقاضیان می‌توانند در صورت داشتن سطح زبان مناسب بدون ارائه مدرک زبان در بعضی از کشورها که اشاره گردید، مشغول به تحصیل شوند، امکان تحصیل بدون مدرک زبان در کشورهای اروپایی امری محتمل‌تر به نسبت کشورهای آمریکای شمالی و استرالیا می‌باشد، اما در نظر داشته باشید که اقدام به مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان می‌تواند در مدت زمان اخذ ویزا و هزینه‌های شما نیز تاثیر گذار باشد.

در هر صورت چیزی که پر واضح است تسلط فرد به زبان انگلیسی برای تحصیل به همین زبان در کشور مقصد است. از همین رو اگرچه امکان مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به بعضی کشورها وجود دارد توصیه گروه اپلای دایریز این است که ابتدای فرایند اپلای خود، نسبت به اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر اقدام نمایید تا با خیال راحت و بدون نگرانی، ادامه مسیر اپلای را طی کنید.

این مطلب را از دست ندهید!

بهترین آزمون زبان برای مهاجرت تحصیلی

سوالات متداول پیرامون مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

1.آیا امکان کار دانشجویی حین تحصیل بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

قوانین کار حین تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است و بیشتر محدودیت‌هایی برای ساعات کاری لحاظ گردیده است، ارائه مدرک زبان عموما وابسته به کارفرمای شما می‌باشد و در بسیاری موارد بدون ارئه مدرک زبان امکان پذیر است.

2. الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی درصورتی که تحصیل در مقاطع قبلی به زبان انگلیسی باشد، وجود دارد؟

در بیشتر دانشگاه‌های انگلیسی زبان اگر مدرک تحصیلی مقطع قبلی‌تان به زبان انگلیسی بوده باشد، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید و می‌توانید مشغول به تحصیل بدون مدرک زبان شوید.

3. آیا امکان مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به کشور ترکیه وجود دارد؟

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به این کشور امکان پذیر نیست، و برای ادامه تحصیل در ترکیه باید مدرک یکی از زبا‌ن‌های انگلیسی و یا ترکی را ارائه دهید.

4. مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به کدام کشورها در حوزه اسکاندیناوی امکان پذیر است؟

در کشور فنلاند برای ادامه تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌توانید با تسلط به زبان انگلیسی بدون نیاز به ارائه مدرک و با شرکت در مصاحبه آنلاین دانشگاه اقدام نمایید.

5. تفاوتی مابین مدارک زبان ارائه شده به دانشگاه‌ها وجود دارد؟

برای پاسخ‌دهی جامع به این سوال حتما مقاله بهترین آزمون زبان برای مهاجرت تحصیلی را مطالعه فرمایید.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *