منوی دسته بندی

تکمن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی

همان‌گونه که برای قبولی و اخذ پذیرش از دانشگاه نیازمند ارائه مدارک خاصی همچون رزومه، انگیزه نامه و … هستیم، برای قبول شدن درخواست ویزای تحصیلی خود نیز باید مدارک خاصی را ارائه دهیم. یکی از مدارک مهم که وابسته به شرایط‌تان باید در پرونده شما وجود داشته باشد، گواهی اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی است.

تمکن مالی ریزه‌‌کاری‌های بسیاری دارد و روش ارائه آن در کشورهای مختلف متفاوت است. از همین رو در این مقاله ابتدا نکات کلی پیرامون تمکن، ارائه می‌شود و در در ادامه شرایط ارائه تمکن مالی ویزای تحصیلی کشورهای محبوب دانشجویان ایرانی را بررسی می‌کنیم.

تمکن مالی ویزای تحصیلی
تمکن مالی ویزای تحصیلی

تمکن مالی چیست؟

به زبان ساده، می‌توان گفت گواهی تمکن مالی (Bank statement) سندی معتبر و رسمی‌‌‌ است که دانشجویان با ارائه این گواهی، نشان می‌دهند که در طول تحصیل می‌توانند بدون مشکل هزینه‌های تحصیل و زندگی خود و همراهانشان را پرداخت کنند و از بابت تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه نخواهند شد.

نکات مهم گواهی تمکن مالی

با در نظر داشتن چندین نکته ابتدا ابهامات کلی پیرامون نامه تمکن روشن می‌گردد.

 نکته اول اینکه تنها پول نقد برای ارائه گواهی تمکن ویزای تحصیلی قابل قبول تلقی می‌شود و مدارکی مثل سند خانه، خودرو و … را نمی‌توان جایگزین آن کرد.

افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده‌اند، به اندازه مبلغ همان بورسیه تحصیلی، از ارائه گواهی تمکن معاف می‌شوند. البته این به معنای معافیت آنها از ارائه هرگونه گواهی تمکن مالی نمی‌باشند. چرا که برای دریافت ویزای تحصیلی بسیاری از کشورها ارائه نامه تمکن موجب قوی‌تر شدن پرونده شما می‌گردد.

گواهی تمکن مالی ویزای تحصیلی می‌تواند از حساب کسی غیر از فرد متقاضی اخذ شود (مثلا پدر یا مادر) که البته در این موارد عموما ارائه تعهدنامه محضری الزامی تلقی می‌شود.

بانک‌ها گواهی تمکن مالی را با ارز آزاد و نرخ واقعی بازار صادر می‌نمایند حتی اگر بر مبنای مبلغی متفاوت نیز ذکر گردد، اکثر سفارتخانه‌ها از نرخ واقعی و آزاد ارز اطلاع دارند. در نتیجه توصیه می‌گردد حتما میزان ریالی موجود در حساب بانکی خود را برابر با ارز آزاد قرار دهید. 

هرچند که اگر پول یک روز قبل از اخذ گواهی تمکن به حساب ریخته شود، مشکلی به وجود نمی آید، اما بهتر است که پول از 6 ماه قبل در حساب باشد تا نشانی از تمکن حقیقی مالی باشد. همچنین می‌توان از فردای روزی که گواهی را دریافت کرد، پول را از حساب خارج کرد، اما توصیه می‌شود که تا زمان صدور ویزا، به مبلغ دست زده نشود.

مواردی که در هنگام صدور گواهی تمکن مالی ویزای تحصیلی باید در نظر داشت

-گواهی تمکن در سربرگ مخصوص بانکی صادر شده باشد.

– گواهی بانک به نام شخص اقدام کننده باشد. اگر فرد متقاضی متاهل باشد، می‌توان گواهی را به نام همسرش نیز صادر نمود.

– اطلاعات تماس بانک مانند آدرس پستی، شماره تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد.

– شماره حساب در آن به صورت دقیق درج شده باشد.

– تاریخ افتتاح حساب در آن ذکر شود که باید حداقل ۶ ماه از آن گذشته باشد.

– موجودی حساب در روزی که گواهی صادر می‌شود، دقیقا درج شود.

تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی
نمایش ویدیو درباره تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

 

مالی ویزای تحصیلی کانادا

 

بر اساس قانون اداره مهاجرت کانادا متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه‌ تحصیل و زندگی در کانادا را برای سال اول حضور خود در این کشور فراهم نماید.

از همین رو سایت رسمی دولت میزان تمکن مالی برای فرد متقاضی تحصیل را مجموع هزینه‌های زندگی برابر با مبلغ 10.000 دلار کانادا (البته خارج از استان کبک) و هزینه‌های تحصیل مشخص کرده است. به‌ازای اولین شخص همراه  (همسر) مبلغ 4000 دلار و دومین شخص همراه (فرزند) مبلغ 3000 دلار به این هزینه افزوده می‌گردد. به عنوان مثال اگر شهریه متقاضی برای هر سال 15 هزار دلار باشد، وی برای یک خانواده سه نفری باید مبلغ

10.000+4000+3000+15.000=32.000

  دلار کانادا از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند.

در زمان درخواست استادی پرمیت، مبلغ تمکن مالی ویزای تحصیلی فقط برای سال اول چک می‌شود ولی آفیسر به درآمد خانواده و سایر مواردی که احتمال موجود بودن پول در سال‌های آینده را ایجاد کند هم توجه می‌کنند. برای کشورهای پرریسک (ایران جزء همین کشورهاست) آفیسرها عموما مدارکی همچون گردش مالی حساب، نامه دریافت بورسیه تحصیلی را علاوه بر نامه تمکن مالی از شما خواست می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر حتما سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا را چک کنید.

علاقه مندان به تحصیلی در کشور کانادا، می‌توانند با مطالعه مقاله مزایا و معایب تحصیل و زندگی در کانادا اطلاعات سودمندی را در این زمینه کسب کنند.

 

مزایا و معایب تحصیل در کانادا
مطالعه
 

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

مالی ویزای تحصیلی آلمان

 

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در آلمان نیز به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، باید تمکن مورد نیاز را به سفارت ارائه دهند. بر اساس آخرین قوانین مندرج دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، باید تمکن مالی 10.336 یورویی (برای یک سال)،  ارائه دهند. نکته قابل توجه در رابطه با تمکن ارائه شده برای کشور آلمان این است که این مبلغ می‌بایست در یک حساب بلوکه (مسدود شده) در آلمان قرار گیرد. درحقیقت، این مبلغ می‌بایست در زمان ورود به این کشور همراهتان باشد و پس از رسیدن به آلمان به یک حساب بلوکه Sperrkonto مبلغ آن واریز گردد.

 البته راه‌های دیگری نیز برای اثبات تکمن مالی آلمان وجود دارد. با ارائه مدارکی دال بر

  • دریافت بورسیه تحصیلی،
  • و یا تعهدی که نشان دهد ارگان و یا نهادی هزینه‌های مربوط به تحصیل شما را بر عهده خواهد داشت،

 

می‌توانید تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان را تامین کنید، و نیازمند بلوکه کردن این مبلغ در کشور آلمان نباشید. البته ارائه تمکن مالی از راه درآمد والدین برای ویزای تحصیلی آلمان نیز امکان‌پذیر است.

تمکن مالی ویزای تحصیلی آمریکا

مالی ویزای تحصیلی آمریکا

 

بدون شک یکی از کشورهای محبوب دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل کشور آمریکا می‌باشد. از همین رو به بررسی تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا و اهمیت آن برای تحصیل در این کشور می‌پردازیم.

اگر علاقه مند به تحصیلی در این کشور هستید حتما مقاله مزایا و معایب تحصیل و زندگی در آمریکا را نیز مطالعه فرمایید.

میزان تمکن مالی مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا عدد ثابتی ندارد و دانشجویان متناسب با رشته و دانشگاهی که در آن قبول شده‌اند و شهری که در آن زندگی خواهند کرد باید هزینه‌های مختلفی را به عنوان تمکن در نظر بگیرند. ولی به طور کلی مشابه آنچه گفته شد تمکن مالی که برای سفارت آمریکا ارائه می‌دهید باید برای 12 ماه، میزان شهریه سالانه و هزینه زندگی شما را پوشش دهد.

به هنگام دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا فرمی تحت عنوان فرم I-20 برای شما ارسال خواهد کرد. درون این فرم اطلاعات کاملی در ارتباط با میزان هزینه سالانه برای تحصیل و زندگی ارائه شده است. برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی آمریکا، باید اثبات کنید که به اندازه هزینه های نوشته شده در فرم I-20  تمکن مالی دارید البته در صورتی که  بورس تحصیلی دریافت کنید، مبلغ این بورسیه نیز در فرم مذکور ارائه می‌‌شود که در این حالت میزان تکمن مالی شما   کاهش یافته و برابر اختلاف دو عدد می باشد.

 

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا
مطالعه

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی استرالیا

مالی ویزای تحصیلی استرالیا

 

کشور استرالیا نیز به عنوان یکی از بهترین مقصد‌ها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود که در مقاله‌ای جداگانه به این موضوع پرداختیم.

یکی از مهم‌ترین مدارک ویزای تحصیلی استرالیا نیز اثبات توانایی مالی است. اگر نتوانید توانایی مالی خود را به افسر پرونده ثابت کنید، ممکن است بدون درخواست مجدد این مدارک از سوی آفیسر، ویزای شما ریجکت گردد. برای اثبات این توانایی مالی مشابه سایر کشورها علاوه بر گرفتن نامه تمکن مالی از بانک، مدارکی دال بر دریافت بورسیه تحصیلی و وام های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در رابطه با میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی استرالیا می‌توان گفت شما باید هزینه‌های یک سال تحصیل (بسته به دانشگاه موردنظر بین 25 تا 35 هزار دلار استرالیا) را + هزینه‌های یک سال زندگی حدود 21 هزار دلار استرالیا برای نفر اصلی + حدود 7400 دلار استرالیا برای نفر همراه + 3150 دلار برای هر فرزند + حدود 2500 دلار هزینه‌های پرواز و ورود به استرالیا را در حساب بانکی خود نمایش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر حتما سایت رسمی اداره مهاجرت استرالیا را چک کنید.

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا
مطالعه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که اطلاعاتی را  پیرامون نامه تمکن مالی ویزای تحصیلی در اختیار دوستانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند قرار دهیم. همان‌گونه که پر واضح است مقدار مبلغ اثبات تمکن مالی در هر کشور و حتی شهر متفاوت است. ولی به طور کلی مبالغی که در این مقاله ارائه شدند، متوسط هزینه زندگی، شهریه و دیگر هزینه‌های جاری زندگی یک دانشجوی بین المللی و همراهان او برای یک سال زندگی در کشور مقصد است.

سوالات متداول

1.آیا باید از بانک خاصی نامه تمکن مالی را دریافت کنیم؟

خیر، هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمامی بانک ها نامه تمکن مالی را در اختیارتان قرار می‌دهند، البته برخی از دوستان توصیه ‌ای مبنی بر عدم دریافت تمکن از بانک‌های تحریم و وابسته به نهادهای خاص را دارند، ولی هیج مدرک مستندی در این رابطه وجود ندارد.

2. آیا می‌توان به جای ارائه گواهی تمکن مالی ویزای تحصیلی، سند ملکی ارائه داد؟

خیر، گواهی تمکن مالی شما نشان‌دهنده پول نقدی است که دارید و سند ملکی، جواز کسب و …. برای اثبات تای می‌توانند موثر باشند، اما به هیچ عنوان به عنوان تمکن شما پذیرفته نمی‌شود.

3. آیا از سفارت جهت استعلام و اعتبارسنجی نامه تمکن مالی ویزای تحصیلی با بانک تماس می‌گیرند؟

بله ممکن است. البته این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد ولی همیشه باید آمادگی آن را داشته باشید و پس از سابمیت پرونده ویزا حساب خود را خالی نکنید

4. آیا امکان گرفتن وام و ارائه نامه تمکن مالی وجود دارد؟‌

این موضوع وابسته به کشور کاملا متغیر است. به عنوان مثال وام چه در کانادا چه در ایران نمی‌تواند به عنوان تمکن مالی برای اخذ ویزا تحصیلی این کشور ارائه شود. درحالی که برای کشور استرالیا قابل قبول است.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

یک نظر

  • maryam گفت:

    ممنون از مطلب مفیدتون، پس در هر صورت برای مهاجرت باید بودجه اولیه داشته باشید.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *