منوی دسته بندی

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست. به‌همین دلیل، تنوع نژادی و فرهنگی کم‌کم جزئی از ماهیت جامعه این کشور شده است. تحصیل در کانادا به ویژه در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی نیز بوده است و بر اساس آمار منتشر شده توسط سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۰ ایران، کانادا جزء 5 مقصد محبوب دانشجویان ایرانی است. بررسی مزایا و معایب تحصیل در کانادا احتمالا دلیل این انتخاب را از سوی بسیاری از دانشجویان برای ما مشخص می‌کند. بهتر است قبل از اقدام برای تحصیل مشابه کشورهای دیگر شرایط تحصیل در کانادا را نیز بررسی نمایید. 

 برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا چیست؟

فراهم آوردن بستر‌های مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی و در ادامه اقامت آن‌ها در این کشور از جمله دلایلی است که باعث شده مهاجرین قسمت اعظمی از جمعیت دانشجویان کانادا را تشکیل دهند. البته دلایلی نیز وجود دارد که موجب می‌شود کانادا انتخاب مناسبی برای مهاجرت نباشد.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا
مزایا و معایب تحصیل در کانادا

در این مقاله به هر دو جنبه‌ی مزایا و معایب تحصیل در کانادا می‌پردازیم تا با یک دید جامع کانادا را به عنوان مقصد مهاجرتی‌تان انتخاب کنید.  

مزایای تحصیل در کانادا

فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا

در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، همواره نام بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در لیست دانشگاه‌های برتر به چشم می‌خورد. در نتیجه مدارکی که از این دانشگاه‌ها اخذ می گردد مورد تایید سایر کشورها نیز می‌باشد. به طور میانگین هر ساله 10 دانشگاه کانادا جزء 200 دانشگاه برتر دنیا هستند که فرصت‌های آموزشی زیادی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهند. بر اساس سیستم رتبه‌بندی QS دانشگاه تورنتو و مک‌گیل به ترتیب در جایگاه‌های 26 و 27 جهانی قرار گرفته‌اند. همچنین در این کشور کالج های معتبر زیادی نیز وجود دارد که افراد می توانند با توجه به هزینه کمتر تحصیل در کالج ها برای اخذ مدرک خود برگزینند.

جامعه مهاجرپذیر و تنوع بالای فرهنگی

کشور کانادا جزو مهاجر پذیر ترین کشورها در جهان می‌باشد. در کانادا چه در محیط آکادمیک و چه در فضای کاری با درصد بالایی از مهاجران در مقایسه با کشورهای دیگر روبه‌رو هستیم و همین امر باعث شده به نسبت سایر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا شاهد نژادپرستی کمتر و تنوع فرهنگی بالاتر در این کشور باشیم. این موضوع به مهاجران کمک می‌کند که در حین تحصیل در کانادا سریع‌تر در جامعه جا بیفتند، و با افراد جامعه تعامل برقرار کنند.

امکان کار حین تحصیل در کانادا

از مهمترین مسائل حائز اهمیت برای دانشجویان به ویژه دانشجویانی که با هزینه‌های شخصی اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند، امکان کار ضمن تحصیل است. داشتن اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل در کانادا یک مزیت قابل توجه می‌باشد. دانشجویان در کشور کانادا نه تنها مجاز به کارکردن در داخل دانشگاه هستند، بلکه در صورت تحصیل فول تایم در مراکز مورد تایید دولت مجوز 20 ساعت کار به صورت هفتگی در محیط خارج از دانشگاه را نیز دارند.

بیشتر بخوانید!

اجازه کار حین تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به بیش از ۲۰ ساعت در هفته افزایش یافت.

صدور ویزای ورک پرمیت برای همسر

صدور ویزای همزمان همسر و فرزاندان زیر 18 سال را می‌توان یکی دیگر از نکات مثبت کانادا دانست.در کنار این موضوع اجازه‌ی کار فول تایم از بدو ورود برای همسر دانشجو کمک بزرگی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌باشد. با داشتن این نوع مجوز یا به عبارت دیگر ‏open work permit شخص همراه می تواند به صورت آزاد با هر کارفرمایی و در هر شغلی شروع به کار کند.

روش‌های متنوع و ساده‌تر اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیلات در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا گزینه‌‌ای مناسب برای دانشجویانی هست، که پس از اتمام تحصیلات قصد ماندن و اشتغال به کار در کشور مقصد را دارند. این کشور روش‌های مختلفی برای اقامت دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات فراهم کرده و تمایل به جذب این دانشجویان در بازار کار خود رو دارد. از همین رو عموما افراد در مدت زمان کوتاه‌تری در مقایسه با سایر کشورها موفق به اخذ اقامت دائم این کشور می‌شوند.

حداکثر مجوز کار برای فارغ التحصیلان سه سال می باشد که بدان معناست که اگر فرد در یک دوره چهار ساله لیسانس پذیرفته شود ویزای دانشجویی او چهار ساله و اجازه کار به مدت سه سال خواهد بود. پس از اشتغال به کار امکان اخذ اقامت دائم کانادا امکان پذیر است.

تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسه هست. البته به غیر از استان کبک که فرانسه زبان هستند تو سایر استان‌ها برای زندگی به تسلط به زبان فرانسه نیاز ندارید، همچنین فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در سراسر کانادا در دسترس است. از همین رو این موضوع برای افرادی که تمایل ندارند با چالش‌های یادگیری یک زبان جدید مواجه شوند، مورد استقبال زیادی قرار می گیرد و امتیاز مثبتی برای تحصیل در این کشور است.

معایب تحصیل در کانادا
مزایا و معایب تحصیل در کانادا

این مطلب را از دست ندهید!

تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان

معایب تحصیل در کانادا

بدون شک نهایی کردن مقصد مهاجرتی نیازمند بررسی و دقت کافی است. آگاهی از مزایا و معایب تحصیل در کانادا نیز شما را به تصمیم منطقی‌تر در رابطه با ادامه تحصیل در این کشور کمک خواهد کرد.

آب و هوا، کانادا از سردترین کشورهای دنیا

هنگامی که معایب تحصیل در کانادا را بررسی می نماییم، باید آب و هوای کشور کانادا را نیز در نظر بگیریم. البته دمای هوا بسته به جغرافیای کانادا از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر متفاوت است. شهرهای این کشور با توجه به وسعت کانادا و فاصله از همدیگر دارای منطقه زمانی متفاوتی نیز می‌باشند. ولی عموما زمستان‌ها در کانادا، مخصوصاَ در نواحی دارای آب و هوای قاره‌ای تا حدی سرد است که دمای هوا به  20- درجه سانتی‌گراد برسد. دوستانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، بهتر است که وضعیت آب و هوای شهرهای کانادا و استان‌های مختلف را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند تا خودشان رو برای تحمل آب و هوایی متفاوت آماده کنند.

کانادا از سردترین کشورهای دنیا
مزایا و معایب تحصیل در کانادا

دوری از ایران

بسیاری از دانشجویان ایرانی محصل در کانادا، دوری از ایران را یکی از معایب این کشور می‌دانند. بعلت هزینه‌های بالا و طولانی بودن پروازها، رفت و آمد سخت‌تره و امکان سفر به ایران و بازدید خانواده و بستگان دشوار‌تر است. زمان پرواز به کانادا با توجه به شهر مورد نظر می تواند متفاوت باشد به طور مثال اگر فرد بخواهد از تهران به ونکوور سفر نماید با توجه به فاصله 10579 کیلومتری، حدود 19 ساعت و 37 دقیق پرواز وی زمان می برد، که با توجه به اینکه سفرها با یک یا چند توقف همراه خواهند بود، سختی رفت و آمد افزایش می‌یابد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب تحصیل در کانادا پرداختیم. با توجه به موارد مطرح شده کانادا کشوری است که می‌تواند گزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های معتبر، مراحل ساده‌تر درخواست و فرصت‌های بیشتری را برای اقامت دائم فرآهم کند. البته شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی آن به‌گونه‌ای است که بهتر است افراد پیش از مهاجرت اطلاعات دقیقی از این موارد کسب کنند.

اگر هدف شما اپلای برای مقطع دکتری و ارشد تز بیس در کشور کانادا می‌باشد، در بیشتر موارد نیاز به سوپروایزر (استاد راهنما) دارید و معرفی استاد جز الزامات پرکردن اپلیکیشن دانشگاه‌های است.

تهیه لیست اساتید مرتبط با موضوع و رشته تحصیلی خود را به ما بسپارید.

سوالات متداول پیرامون مزایا و معایب تحصیل در کانادا

1. آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست، ولی به‌ازای دریافت بورسیه‌های مختلف هزینه تحصیل شما پوشش داده می‌شود.

2. مدت زمان لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

این مدت زمان وابسته به شرایط شما بسیار متفاوت است ولی بطور میانگین 2 تا 4 ماه پروسه اخذ ویزا طول میکشد.

3. آیا دانشگاه‌های کانادا مدرک زبان PTE را می‌پذیرند؟

در بیشتر دانشگاه‌های کانادا این مدرک پذیرفته می‌شود(غیر از دانشگاه تورنتو و مک‌گیل)، ولی حتما از سایت دانشگاه‌ها این موضوع را چک کنید.

این مطلب را از دست ندهید!

چرا آزمون پی تی ای؟

4. مزایا و معایب تحصیل در کانادا در مقایسه با آمریکا چیست؟

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا در مقاله‌ای جداگانه بررسی شده است. با مطالعه هر دو مقاله و مقایسه فاکتورهای تاثیرگذار حتما به نتیجه خواهید رسید.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *