منوی دسته بندی

ددلاین دانشگاه های اروپا و آمریکا در سال 2023

احتمالا در شروع پروسه اپلای تحصیلی کلمه ددلاین را از زبان افرادی که در این زمینه تجربه کسب کرده‌اند، شنیده باشید. بدون شک کسب اطلاعات لازم در مورد ددلاین دانشگاه ها برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور حائز اهمیت ویژه‌ای است. زمان بندی دقیق هر کدام از مراحل اپلای از جمله زمان شرکت در آزمون زبان، تهیه و ترجمه مدارک، همانگی برای دریافت توصیه نامه و … با توجه به ددلاین دانشگاه‌ ها تعیین می‌شود و به صورت کلی برنامه‌ریزی برای مسیر پیشرو وابسته به ددلاین دانشگاه ها است.

تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با بررسی ددلاین دانشگاه های کشورهای مختلف آگاهانه‌تر گام در این مسیر بگذارید.

ددلاین دانشگاه ها

اگر می خواهید به این مقاله بصورت چکیده دسترسی داشته باشید، این پادکست را گوش دهید.

ددلاین دانشگاه ها چیست؟

منظور از ددلاین (Deadline) دانشگاه‌ها آخرین مهلتی است که متقاضی می‌تواند اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را ارائه (Submit) دهد. بدان معنا که اگر در زمان تعیین شده برای ارسال اطلاعات و مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه اقدام نشود، فرد متقاضی باید بازه زمانی حداقل چند ماه را برای باز شدن مجدد اپلیکیشن آنلاین دانشگاه‌ها در ترم جدید صبر کند و احتمالا یک ترم دیرتر مشغول به تحصیل خواهد شد.

به طور کلی ددلاین دانشگاه های کشورهای مختلف متفاوت است. از همین رو بهترین راه برای کسب اطلاع دقیق از ددلاین دانشگاه ها مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر خواهد بود. البته در بیشتر موارد ددلاین رشته و مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها نیز متفاوت است که در این حالت اطلاعات تکمیلی مربوط به پروگرم مورد نظرتان را باید از وبسایت رسمی دانشکده مورد نظر کسب کرد.

چگونه ددلاین دانشگاه ها را پیدا کنیم؟

برای اطلاع از ددلاین دانشگاه ها  لازم است که به دنبال کلمه کلیدی Deadline باشید. درواقع در سایت دانشگاه‌ها معمولاً آیتمی با عنوان How to Apply ,Requirements, Application Process  (یا دیگر عناوین مشابه) وجود دارد، که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به این بخش از زمان دقیق ددلاین ترم تحصیلی مورد نظر خود مطلع شوند. 

به عنوان مثال:

  دانشگاه The University of Sydney

The University of Sydney > Courses  > Master of Data Science> Standard closing dates

دانشگاه The Australian National University

The Australian National University > Study > Apply to ANU > International applications > Application procedure > Closing Date for Applications

نکاتی که پیرامون ددلاین دانشگاه ها باید مورد توجه قرار دهیم:

1. ورودی اصلی دانشگاه‌های برای شروع تحصیل عموما دو بار در سال (در بیشتر کشورها در ماه‌های سپتامبر و ژانویه) می‌باشد. آخرین مهلت ارسال درخواست برای شروع تحصیلات در این دو ترم، پاییز و زمستان، از همدیگر تفکیک می‌شوند. از همین رو برای بیشتر دانشگاه‌ها ددلاین ها حداقل در دو بازه زمانی متفاوت در طول یکسال تعریف می‌شود. البته شرایط استثنا نیز وجود دارد و بغضا دانشگاه‌ها تا چهار بار در طول سال دانشجو می‌پذیرند. که به طبع مدت زمان بیشتری در طول سال اپلیکیشن آنلاین آنها باز خواهد بود.

2. ما بین تمامی ترم‌های ورودی که برای پذیرش دانشجو لحاظ می‌شود عموما ظرفیت دانشگاه‌ها جهت اعطای پذیرش در دوره پاییز (ورودی سپتامبر) بیشتر از سایر دوره‌ها است. از همین رو  اهمیت ددلاین دانشگاه ها در این دوره بیشتر می‌باشد بگونه‌ای که بسیاری از متقاضیان برنامه‌ریزی‌های خود را متناسب با این ددلاین جلو می‌برند.

نکاتی پیرامون ددلاین دانشگاه ها

3. با بررسی شرایط دانشگاه‌های مختلف، می‌توان نتیجه گرفت ددلاین دانشگاه ها به طور متوسط 9 ماه قبل از شروع  ترم تحصیلی هست. از همین رو بهتر است برنامه‌ریزی حدودی برای آماده سازی مدارکتان تا این تاریخ داشته باشید.

4. در بعضی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های استرالیا ددلاین‌های مربوط به دریافت بورسه تحصیلی و فاند متفاوت از ددلاین اصلی دانشگاه برای پر کردن فرم آنلاین و ارسال مدارک می‌باشد. بهتر است پیش از اقدام برای اپلای به این مورد توجه کافی داشته باشید.

5. برخی از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا ددلاین دیرتری را برای ارسال مدارک از جمله نمره زبان و توصیه نامه اساتید در نظر می‌گیرند. در این حالت این فرصت به شما داده می‌شود که ابتدا فرم اپلیکیشن دانشگاه را پر کنید و سپس تا پیش از تاریخ معین شده مدارک را برای دانشگاه بفرستید.

این مطلب را از دست ندهید

تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان ممکن است؟

6. در مرحله پرکردن فرم آنلاین دانشگاه‌ها و قبل از پذیرش رسمی نیازی به ارسال فیزیکی مدارک نیست.

7. منظور از ددلاین‌های ذکر شده آخرین مهلت ارسال و ارائه مدارک به دانشگاه‌های مختلف جهان است و حداقل یک ماه قبل از تاریخ ددلاین دانشگاه ها اپلیکیشن دانشگاه‌ها باز می‌گردد. به همه متقاضیان اخذ پذیرش در کشورهای مختلف جهان توصیه می‌شود تا مدارک خود را بگونه‌ای آماده سازی نمایند که تا پیش از تاریخ‌های مذکور درخواست خود را ارسال کنند.

ددلاین دانشگاه های کانادا

دانشگاه‌های کانادا به صورت کلی دارای دو ددلاین مهم برای دو ورودی یکی در ترم پاییز و دیگری در ترم زمستان می‌باشند. اما بیش از نیمی از پذیرش‌های دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف در ترم پاییز ( پذیرش سپتامبر) می‌باشد. ددلاین دانشگاه‌ها برای ورودی این ترم نیز از اواخر دسامبر سال قبل شروع می‌شود و گاها تا پایان فوریه همان سال وابسته به دانشگاهی که اپلای می‌کنید، ادامه خواهد داشت.

برای مثال ددلاین اپلای برای ترم تحصیلی پاییز 2023 دانشگاه واترلو در تاریخ 1 فوریه همان سال می‌باشد. تا قبل از این تاریخ دانشجویان باید درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنند. در یک بازه زمانی یک تا 3 ماهه بعد از ددلاین پرونده‌ها ارزیابی شده، و در صورت قبولی نامه پذیرش برای فرد ارسال می‌شود. در واقع فرد متقاضی تحصیل در کشور کانادا باید از 8 تا 12 ماه قبل از موعد مورد نظر، برای تمامی روندهای ذکر شده مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کند. معمولاً ددلاین درخواست پذیرش و ثبت نام ترم زمستان نیز نهایتا تا ماه سپتامبر می‌باشد.

ددلاین دانشگاه های آمریکا

هزاران کالج و دانشگاه در ایالات متحده آمریکا وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ممکن است سیستم‌های متفاوتی را برای درخواست پذیرش، ارائه دهند. اما معمول‌ترین برنامه‌های اپلای برای دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا برنامه‌های تصمیم گیری منظم است. در این سیستم در بازه‌های معینی از سال اپلیکیشن آنلاین دانشگاه‌ها برای متقاضیان باز می‌شود و دانشجویان می‌توانند درخواست خود را ارسال کنند.

در کشور آمریکا نیز مشابه کانادا اکثر دانشجویان در ترم پاییز پذیرش شده و بیشتر بورسیه‌ها نیز در ترم پاییز ارائه می‌شون.، برای دریافت پذیرش در این ترم ددلاین‌ها در ماه دسامبر سال قبل و یا نهایتا ژانویه همان سال در نظر گرفته می‌شود. دوره تحصیلی ترم پاییز از ماه سپتامبر شروع شده و تا دسامبر ادامه دارد. در نتیجه متقاضیان به طور تقریبی باید 9 ماه پیش از شروع تحصیل در دانشگاه برای رشته و مقطع مورد نظر خود اپلای کرده باشند.

البته برخی از دانشگاه‌ها تاریخ ددلاین و پاسخگویی به درخواست پذیرش شما را تحت برنامه‌های تصمیم زودهنگام جلوتر می‌اندازد، که در این حالت ددلاین دانشگاه ماه نوامبر خواهد بود.

ددلاین دانشگاه های اروپا

سیستم پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در کشورهای اروپایی متفاوت از کشورهای آمریکای شمالی است. از آنجایی که  اپلای برای مقطع دکتری در کشورهای اروپایی عموما پوزیشن محور می‌باشد و دانشجویان مستقیم برای پوزیشن‌های تحصیلی اپلای می‌کنند، ددلاین هر پوزیشنی به صورت جداگانه مورد توجه قرار می گیرد. به همین جهت ددلاین دانشگاه‌ ها برای اپلای دانشجویان مقطع دکتری به صورت بازه معینی از سال تعریف نمی‌شود.

اما اگر بدنبال اپلای برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی هستید، بسیاری از دانشگاه‌ها برای بررسی درخواست متقاضیان علاقمندان به تحصیل بازه زمانی مشخصی را برای ارسال مدارک به دانشگاه در نظر می‌گیرند.

زمان مناسب برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپایی برای ترم‌هایی که در ماه سپتامبر و اکتبر آغاز می‌شوند زمانی بین اوایل ژانویه تا اواخر مارچ تعیین می‌گردد. همچنین برای اخذ پذیرش برای ترم‌هایی که در ماه‌های ژانویه و فوریه آغاز می‌شوند، ددلاین پذیرش معمولاً در ماه جولای مشخص شده است. به صورت کلی زمان اخذ پذیرش و ددلاین‌های هر دانشگاه ممکن است با دانشگاه‌های دیگر کشورها تفاوت‌هایی داشته باشد، اما تقریبا در تمامی کشورها ددلاین دانشگاه های برتر زودتر از سایر دانشگاه‌ها می باشد.

به صورت کلی در قاره اروپا ددلاین دانشگاه های نروژ و ایتالیا از ماه نوامبر شروع می‌شود که زودتر از ددلاین سایر کشورهای اروپایی هست. ددلاین دانشگاه های کشورهای آلمان و اتریش نیز گاها تا ماه جولای ادامه دارد که دیرتر از سایر دانشگاه‌ها است.

زمان بندی مهاجرت تحصیلی

با توجه به ددلاین‌هایی که اشاره شد در این بخش به مراحل و زمان مناسب جهت اپلای برای پذیرش در ترم پاییز اشاره می‌نماییم.

زمان بندی مهاجرت تحصیلی

شروع فرایند اپلای با نهایی کردن کشور، دانشگاه های هدف و پروگرم تحصیلی

بهتر است متقاضیان تا ماه آگوست اقدام به مشخص نمودن دانشگاه‌های هدف با توجه به مقصد خود نمایند. در این مرحله لازم است به وب سایت رسمی دانشگاه‌ها سر زده و تمامی اطلاعات لازم از جمله ددلاین دانشگاه‌ها، حداقل مدرک زبان و سایر الزامات دانشگاه از جمله ددلاین دقیق پروگرم هدفشان را تعیین نمایند. (اگر معرفی استاد راهنما یکی از الزامات اپلای برای مقطع تحصیلی مورد نظر شما باشد در این مرحله لیستی از اساتید مرتبط به حیطه کاری خود را نیز تعیین کنید).

آماده سازی مدارک

مدرک مربوط به آزمون زبان یک از وقتگیر ترین مدارکی است که باید تهیه آن را به روزهای آخر واگذار نکنید. بهتر است دانشجویان تا پیش از ماه سپتامبر در آزمون‌های مربوطه شرکت نمایند تا در صورت عدم موفقیت، فرصت شرکت مجدد در آزمون را داشته باشند و پروسه مهاجرت تحصیلی خود را با آرامش بیشتری ادامه دهند. همچنین برای آماده‌سازی سایر مدارک ازجمله رزومه و انگیزه نامه زمان کافی داشته باشند.

بیشتر بخوانید!

مدارک اپلای و مهاجرت تحصیلی در سال 2023

مکاتبه با اساتید (در صورت اپلای برای مقطع دکتری و ارشد تز بیس)

سه ماه قبل از رسیدن ددلاین‌ دانشگاه ها زمان طلایی جهت ارتباط با اساتید برای اپلای در مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد. بنابراین از ماه سپتامبر بر شدت مکاتبات و تماس‌های تلفنی با استادها بیافزایید و این موضوع را جدی تر پیگیری کنید.

ارسال درخواست به دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به ددلاین دانشگاه ها درخواست پذیرش‌تان را ارسال می‌کنید. هرچقدر برای تعداد دانشگاه‌های بیشتری اپلای کنید، شانس‌تان در پروسه اپلای افزایش خواهد یافت.

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی

آخرین مرحله اقدام برای ویزای تحصیلی است. پروسه درخواست ویزای تحصیلی کشور به کشور بسیار متفاوت است که پس از حتمی شدن پذیرش شما از دانشگاه باید برای آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید!

مراحل مهاجرت تحصیلی (صفر تا صد گام های اپلای)

کلام آخر

در صورتیکه هنوز فرایند پذیرش تحصیلی خود را شروع ننموده‌اید با یک برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق به کسب موفقیت در پروسه اپلای نزدیک‌تر خواهید شد.

همانگونه که مطرح شد اگرچه که دانشگاه‌ها در سه دوره پاییز، زمستان و بهار دارای پذیرش می‌باشند اما اصلی‌ترین دوره پذیرش اکثر دانشگاه ها ترم پاییز می‌باشد که برای هر یک از کشورها با اندکی تفاوت ددلاین مشخص وجود دارد که در این مقاله در بخش‌های جداگانه به آنها اشاره نمودیم. البته فراموش نکنید که برای آگاهی کامل و کسب اطلاعات در این زمینه بهترین مرجع وب سایت رسمی دانشگاه‌ها می‌باشد. در صورت تمایل به دریافت هرگونه اطلاعات و یا مشاوره در زمینه زمان پذیرش و ددلاین دانشگاه ها با ما در ارتباط باشید. 

سوالات متداول پیرامون ددلاین دانشگاه ها

1. آیا تمامی دانشگاه‌های کانادا دارای ددلاین می‌باشند؟

بله، تمامی دانشگاه‌های کانادا دارای ددلاین معینی می‌باشند و برای هر ترم تحصیلی در تاریخ مشخصی، فرایند اعطای پذیرش را به اتمام می رسانند.

2. آیا ارسال درخواست دقیقا در روز ددلاین، مشکلی ایجاد می‌کند؟

سیاست دانشگاه‌های مختلف در این زمینه متفاوت است و گاها برخی دانشگاه‌ها سختگیرهایی را در این زمینه به خرج می‌دهند و پرونده هایی که بعد از ددلاین به دستشان رسیده بررسی نمی‌کنند. حتما با مسئولین دانشگاه در این زمینه مکاتبه کرده و شرایط‌تان رو توضیح دهید.

3. ددلاین کالج ها متفاوت از ددلاین دانشگاه ها است؟

در بیشتر مواقع ددلاین کالج‌ها دیرتر از ددلاین دانشگاه ها می‌باشد. البته شرایط کالج‌ها در کشورهای مختلف اندکی متفاوت است، که نیازمند بررسی بیشتری است.

این مطلب را از دست ندهید

تحصیل در کالج برای چه کسانی مناسب است؟

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *