منوی دسته بندی

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

احتمالا پس از قطعی شدن هدف‌‌ افراد از مهاجرت تحصیلی، دغدغه بعدی انتخاب مقصد مناسب خواهد بود. چرا که انتخاب آگاهانه و صحیح مقصد مهاجرتی یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها برای دستیابی به موفقیت در این مسیر است.

براستی که بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی کجاست؟؟؟  

نمودار زیر برترین مقاصد مهاجران تحصیلی دنیا بر اساس آمار ارائه شده توسط وبسایت Educations.com در سال 2022 می‌باشد.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

 

چرا استرالیا اولین مقصد محبوب دانشجویان بین المللی برای تحصیل می‌باشد؟

معیارهای موثر در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

همانطور که می‌بینید می‌توان تک‌تک این کشورها را به واسطه استاندارها و کیفیت بالای زندگی، رفاه اجتماعی، ثبات اقتصادی و … بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی دانست، اما نادیده نگیریم که دیدگاه و نگرش افراد در رابطه با پروسه مهاجرت متفاوت است. پس در وهله اول پاسخ این سوال کاملا وابسته به فاکتورهایی همچون هدف شما از مهاجرت، نوع و سبک زندگی، میزان سرمایه مالی و حتی علایق و شخصیت شما متفاوت است.

در نتیجه بهترین راهکار بررسی مجموعه فاکتورهای مطرح شده حول محوریت خودتان هست و پاسخ دادن به این سوال که کدام کشور پاسخگوی بهتری برای نیازهای ما هست.

هدف از نگارش این متن اشاره به موارد کلی و فاکتورهای مورد بررسی توسط مخاطبین عزیز است که بدون در نظر گرفتن کشور خاصی شما را به پاسخ بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی نزدیکتر می‌کند.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی
نمایش ویدیو درباره بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

هزینه‌های تحصیل و زندگی

از جمله مهمترین فاکتورها برای انتخاب آگاهانه کشور مقصد، توجه به هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌باشد. البته در کنار توجه به انتخاب کشور، انتخاب شهر مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. صرف نظر از هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی شامل مسکن، حمل‌و‌نقل و … در شهرهای بزرگ و شناخته شده هر کشوری در مقایسه با شهرهای کوچک بیشتر است.

طبیعی‌ست که انتخاب‌های متفاوتی با توجه به بودجه افراد پیش روی آنها قرار می‌گیرد. اما با توجه به ارزش فعلی ریال کمتر کسی است که به بررسی و مقایسه مخارج تحصیل و زندگی در کشورهای مدنظر خود برای یافتن بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی نپردازد.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی

در صورت محدودیت بودجه، کشورهایی که امکان تحصیل رایگان را فراهم می‌کنند، می‌توانند به بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی شما تبدیل شوند. کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، نروژ از جمله کشورهای تاپ اروپایی هستند که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده‌اند.

این مطلب را از دست ندهید! مهاجرت تحصیلی به آلمان

فرصت‌های شغلی پیش‌رو و نرخ بیکاری

فارغ از هر فاکتور تاثیرگذار دیگر بررسی بازار کار رشته تحصیلی‌تان و امنیت شغلی در کشور هدف موضوعی هست که نباید نادیده گرفت. بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی برای شما کشوری ست، که بعد از اتمام تحصیل خود، دوباره دردسرهای مهاجرت به یک کشور دیگر را نداشته باشید. در نظر داشته باشید که نه تنها همه‌ی کشورها مقصد مناسبی برای تمامی رشته‌ها نیستند، بلکه فاکتورهای متفاوتی مانند نرخ بیکاری، ثبات اقتصادی و سطح رفاه اجتماعی کشورهای مختلف متفاوت است و این اشتباه بزرگی ست که آینده شغلی مطمئنی را برای خود در هر مقصد مهاجرتی تصور کنیم.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی از لحاظ بازار کار پس از تحصیل

بر اساس بررسی بازار کار در کشورهای مختلف می‌توان کشورهای مهاجرپذیر آمریکا، کانادا و استرالیا را مقصد مناسبی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست. همچنین آلمان و هلند و سوئیس در اتحادیه اروپا در صدر لیست کشورها با پایین‌ترین نرخ بیکاری قرار گرفته‌اند. توجه داشته باشید در عموم کشورهای غیر انگلیسی زبان تسلط به زبان رسمی هر کشور عامل تاثیرگذار در امنیت و موفقیت شغلی افراد است.

این مطلب را از دست ندهید! مهاجرت تحصیلی به آمریکا

شرایط انجام کار دانشجویی در حین تحصیل

اجازه کار ضمن تحصیل این امکان را برای دانشجویان محیا می‌کند که بخشی از هزینه‌هایی که برای تحصیل و زندگی پرداخته‌اند، جبران کنند. اگر بتوانید از کمک هزینۀ تحصیلی نیز برخوردار باشید دیگر نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مورد نظر نخواهید بود. علاوه بر این کسب تجربه حین تحصیل به واسطه اشتغال خارج از محیط آکادمیک شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند، بنابراین مجوز کار حین تحصیل یکی دیگر از فاکتورهای نیازمند بررسی برای رسیدن به بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

بهترین کشورها برای انجام کار دانشجویی

کشور آمریکا مجوز 20 ساعت کار در محیط دانشگاهی را برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور صادر می‌کند. چنانچه شما موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا و استرالیا شوید، اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته در خارج از محیط دانشگاه برایتان صادر می‌گردد. البته در تعطیلات شما مجاز هستید به صورت فول تایم کار کنید. دانشجویان آلمانی نیز میتوانند در طول یک سال به مدت 120 روز مشغول به کار شوند.

قوانین جدید کشورهای کانادا و استرالیا در رابطه با مجوز کار در حین تحصیل دانشجویان (فاکتور تاثیرگذار در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی)

شرایط صدور ویزای همراه

درصورتی‌که متأهل هستید احتمالا برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، هدف شما سرمایه گذاری برای کشورهایی است که به شما اجازه می‌دهند همسر و فرزندان خود را نیز از بدو ورود به همراهتان ببرید. برخی از کشورها قوانین سختگیرانه‌ای در این زمینه وضع کرده‌اند، به گونه‌ای که پس از گذشت مدت مشخص و منوط به شرایط خاص می‌توانید برای اخذ ویزای همراه اقدام نمایید. در مقابل بعضی از کشورها مسیر ساده‌تری را پیش روی مهاجران تحصیلی قرار داده‌اند و علاوه بر ویزای همراه، اجازۀ کار تمام وقت را نیز به همسر شما در طول تحصیلتان می‌دهند.

راحت‌ ترین کشورها برای گرفتن ویزای همراه دانشجویی

در کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا که کشورهای مهاجر پذیری نیز هستند، عموما همراه همزمان با دانشجو ویزا دریافت می‌کند و اجازه کار فول تایم را دارد علاوه بر این تحصیل فرزندان نیز رایگان است. کشورهایی نظیر سوئد، دانمارک، آلمان و فرانسه اجازه بردن همراه به طور همزمان را به شما می دهند اما همواره توصیه می شود که متقاضی اصلی در ابتدا وارد شود و بعد برای اعضای خانواده درخواست ویزای همراه شود تا شانس ویزا شدن بیشتر شود.

این مطلب را از دست ندهید! مهاجرت تحصیلی به کانادا

در برخی دیگر از کشورها نیز همچون ایتالیا شخص با داشتن شرایط مشخص شده و ارائه تمکن می‌تواند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزای همراه کند. توجه داشته باشید در تعداد محدودی از کشورها نیز همچون آمریکا همراه اجازه کار ندارد.

شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی

دولت‌ها و ارگان‌های مختلف در سرتاسر دنیا هرساله بودجه‌ای را برای بخش آموزش و کارهای تحقیقاتی اختصاص می‌دهند که بخشی از این بودجه تحت عنوان بورسیه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌گیرد. شرایط اقدام، احتمال بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ها و مقدار آن در کشورهای مختلف متفاوت است که موجب تفاوت در انتخاب افراد می‌گردد. بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی برای شما می‌تواند کشوری باشد که هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را تامین کند.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی به واسطه دریافت بورسیه تحصیلی

با تحقیق در این رابطه می‌توانند از شرایط دریافت کمک هزینه‌های تحصیل در کشورهای مختلف مطلع شد. ولی به صورت کلی کشور آمریکا با بیشترین میزان بورسیه تحصیلی در صدر قرار دارد. پس از آن کشور‌های انگلستان،آلمان کانادا قرار دارند. البته در نظر داشته باشید شانس دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند در مقاطع بالاتر مثل دکتری در تمامی کشورها بیشتر از مقاطع پایین‌تر است.

بهترین کشورها برای دریافت بورسیه تحصیلی

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی با مدرک زبان انگلیسی

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور غیر انگلیسی زبان (مشابه کشور آلمان، ایتالیا و کشورهای اسکاندیناوی) را دارید، حتی اگر برای تحصیل تنها به مدرک زبان انگلیسی نیاز داشته باشید، برای پیدا کردن شغل، اقامت دائم و به طور کلی جاافتادن در جامعه باید به زبان اول کشور مقصد مسلط باشید. پس فراگیری زبان بومی کشور مقصد را باید در برنامه‌های آتی خود بگنجانید و این موضوعی ست که پیش از مهاجرت باید در نظر داشته باشید.

در بعضی کشورها هم اکثر رشته‌های دانشگاهی به زبان رسمی کشور ارائه می‌شوند(بخصوص برای مقاطع تحصیلی پایین‌تر). بنابراین قبل از اقدام باید مهارت‌های کافی و مدارک مورد قبول آن دانشگاه را کسب کنید. این در حالی است که در کشورهای انگلیسی زبان همچون ایالات‌متحده تسلط به زبان انگلیسی کافی است.

شرایط اقامت و دریافت حق شهروندی پس از تحصیل

وضعیت اقامت پس از فارغ التحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت هست چرا که دولت‌های مختلف سیاست‌های مختلفی را در این زمینه اتخاذ کرده‌اند. از همین رو اگر شما جزء آن دسته از دانشجویانی هستید که پس از فارغ التحصیلی قصد بازگشت به کشور خود را ندارید، شرایط دریافت اقامت دائم و حق شهروندی جزء فاکتورهایی است که باید در تصمیم شما برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی لحاظ گردد.

کشورها با شانس بالای دریافت اقامت پس از تحصیل

کشورهای مهاجرپذیری همچون کانادا و استرالیا با فراهم کردن بسترهای لازم شرایط ساده‌تری رو برای اخذ اقامت دائم فارغ التحصیلان خود فراهم کرده‌اند. در این کشورها پس از فارغ التحصیلی، دولت به شما اجازه می دهد برای یافتن شغل مدت زمانی در آن جا بمانید. در مقابل کشورهایی مشابه سوئیس اشتیاق چندانی به جذب مهاجران جدید ندارد.

قوانین جدید دولت آلمان برای اعطای مجوز اقامت دائم به مهاجران این کشور

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان

دوستان شما ممکن است بتوانید از کشوری پذیرش تحصیلی دریافت نمایید اما باید توجه داشته باشید که دریافت ویزا از این کشور مقوله‌ای متفاوت است. در نتیجه شانس ویزا شدن را می‌توان از کلیدی ترین نکات انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیل ایرانیان دانست، چراکه حتی در صورت تکمیل بودن مدارک شما ممکن است افسر پرونده شما را ریجکت کند. کشوری نظیر آمریکا در سال های اخیر در صدور ویزا برای ایرانیان سختگیری هایی زیادی نشان داده است. در مقابل در کشورهای اروپایی نظیر اتریش، دانمارک و هلند حساسیت کمتر و شانس دریافت ویزا بالاتر می‌باشد.

آخر scaled

سخن آخر

با توجه به آنچه که گفته شده نوبت آن فرا رسیده که پاسخ سوال بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی را خودتان بدهید.

چنانچه یکی از کشور‌های اروپایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید، در عین بهره‌‎‌‌مندی از سطح آموزشی بالا و قابل قبول دانشگاه‌ها عموما هزینه تحصیل کمتری متحمل می‌شوید. پس از اتمام تحصیلات می‌‌توانید مشغول به کار شوید، ولی یافتن شغل مناسب کمی مشکل بوده و در نهایت برای اخذ اقامت دائم یا شهروندی روند پیچیده و سختتری پیش رو دارید.

کشور‌های دیگر مانند کانادا، استرالیا و آمریکا نیز گزینه‌های مناسبی برای تحصیل هستند. برای تحصیل و زندگی در این کشور‌ها دانش زبان انگلیسی کافی است و با توجه به مهاجرپذیر بودن این کشورها عموما شرایط مناسبی در اختیار مهاجران قرار می‌‌دهند تا پس از اتمام تحصیلات شغل مناسبی بیابند و اقامت دائم و پس از آن شهروندی این کشورها را دریافت کنند.

در صورت نیاز به مشاوره و دریافت به روزترین اطلاعات در خصوص پروسه مهاجرت تحصیلی و انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

0/5 (0 نظر)

مقاله را می پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *